Warunki ekstremalne – co to takiego?
W jaki sposób zdefiniujemy tzw. warunki ekstremalne? Czy chodzi o zapewnienie czystości rąk podczas uprawy domowego ogrodu czy sprzątania łazienki? Oczywiście podczas tych czynności skóra może się zabrudzić. W dodatku zdarza się, że jest wtedy narażona na działanie toksycznych substancji. Ekstremalne warunki to jednak warunki niecodzienne, w których może dojść nie tylko do zabrudzenia, ale też do poważnego uszkodzenia skóry.
Na takie niebezpieczeństwa narażone są wszystkie osoby pracujące w ratownictwie chemicznym i przy usuwaniu wycieków w halach przemysłowych, pracownicy magazynów chemicznych czy stacji paliw, a także pracownicy budowlani. Dobra ochrona delikatnej skóry rąk przyda się też zatrudnionym w transporcie, a przede wszystkim mechanikom. Dotyczy to też wszystkich lubiących pomajsterkować w garażu. Innymi słowy: wiedza na temat odpowiedniej ochrony rąk przyda się osobom, które mogą mieć kontakt (na co dzień lub sporadycznie) z niebezpiecznymi substancjami, w tym rozpuszczalnikami.
Rękawice – sposób na czyste i bezpieczne ręce
Jednym z najczęściej używanych elementów odzieży ochronnej są rękawice. Mogą być przeznaczone do wszechstronnego użytku (uniwersalne) lub specjalistyczne. Nie zawsze muszą mieć charakter stricte ochronny. Najczęściej zabezpieczają skórę przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, np. z farby czy ze smaru.
Istnieje wiele różnego rodzaju rękawic, a wśród nich są jednorazowe bądź wielokrotnego użytku. Bardzo dobrze przylegają do dłoni rękawice antystatyczne. Jest też specjalna oferta rękawic dla mechaników. Dalej: rękawice lateksowe, gumowe bądź drelichowe, wykonane z dzianiny, bawełny czy nylonu. Przed chemikaliami chronią rękawice neoprenowe. Niektóre z rękawic ochronnych i roboczych mogą być powlekane gumą, PCV, nitrylem czy poliuretanem. Oprócz pełnionej funkcji ochronnej wszystkie stanowią pewną izolację przed zabrudzeniem.
Dobierz rękawice do realizowanych zadań
Oczywiście: inne rękawice wybierze weterynarz przeprowadzający zabieg w swoim gabinecie, a inne – osoba pracująca z toksycznymi substancjami w laboratorium. Podczas wyboru odpowiedniego produktu liczy się przede specyfika środowiska pracy użytkownika.
Ważna jest także wytrzymałość rękawic. Czasem potrzebne są rękawice pozwalające na wykonywanie bardzo precyzyjnych czynności. Wtedy nie mogą w żaden sposób krępować ruchów. W przypadku osób uczulonych na lateks zaleca się stosowanie rękawic bezpudrowych.
Bardzo ciekawą metodą ochrony skóry przed zabrudzeniami są tzw. rękawice biologiczne. Mają one zwykle formę maści czy kremu. Emulsję rozsmarowuje się na dłoniach. Tego rodzaju rękawice są zalecane osobom, które nie mogą pracować w rękawicach tradycyjnych, np. ze względów bezpieczeństwa. Żel chroni skórę przed niebezpiecznymi dla życia i zdrowia człowieka rozpuszczalnikami, które używane są w przemyśle chemicznym, metalurgicznym i petrochemicznym, a więc np. benzyną, naftą. Ułatwiają one oczyszczenie skóry po pracy.
Rękawice – kwestia bezpieczeństwa
Brud za paznokciami? Ciemne plamy na palcach? Utrzymanie czystych rąk w ekstremalnych warunkach to nie tylko kwestia estetyki. Wszelkiego rodzaju lakiery, farby, pigmenty czy żywice są nie tylko trudne do usunięcia, ale też bardzo szkodliwe. Mogą powodować liczne dermatozy, np. zmiany uczuleniowe bądź podrażnienia. Trzeba pamiętać, że przez pory skóry dłoni do organizmu człowieka mogą wnikać niebezpieczne substancje. Ochrona rąk przed zabrudzeniami pozwala tak naprawdę na ochronę całego organizmu.
Poza tym odpowiednie zabezpieczenie dłoni przed zabrudzeniami oszczędza nasz czas, który w innym wypadku musieliśmy przeznaczyć na długotrwałe czyszczenie skóry.
Dłonie są wizytówką człowieka – mądrze o nie dbajmy. Nawet w ekstremalnych warunkach.