×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach?

Jak zachować bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach?

Praca na wysokości w rozumieniu przepisów prawa

Prace na wysokościach mogą mieć różnorodny charakter. Zgodnie z nim należy stosować środki ochrony indywidualnej bądźśrodki ochrony zbiorowej chroniące przed upadkiem z wysokości. Prace na wysokości mogą być czynnościami budowlanymi, pracami wykończeniowymi, konserwatorskimi, montażowymi lub rozbiórkowymi. Definicję pracy na wysokości podaje Rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. I tak też praca na wysokości to każda praca, która jest wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Należy także zaznaczyć tutaj, że jako pracę na wysokości nie uznaje się zadań i robót wykonywanych na powierzchniach osłoniętych ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi. W przypadku powierzchni osłoniętych, bez znaczenia pozostaje na jakiej wysokości nad ziemią się one znajdują. Wyjątek stanowią również powierzchnie wyposażone w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Formalne sposoby ochrony pracowników

Zapewnienie pracownikom odpowiedniej ochrony podczas prac na wysokości leży w bezpośrednim obowiązku pracodawcy. Ma on tutaj do wyboru zarówno szeroki wachlarz środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, jak również regulacji i zaleceń formalnych, które mogą uczynić pracę na wysokości bezpieczniejszą. Jednym z takich formalnych zabezpieczeń jest zapewnienie odpowiedniego nadzoru kierownika lub brygadzisty nad pracownikami wykonującymi roboty na wysokości. Nadzór taki pozwoli mieć pod kontrolą przestrzeganie wszystkich przepisów dbających o bezpieczeństwo pracowników, ale również pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Oprócz tego bardzo ważny jest instruktaż i szkolenie stanowiskowe. Odpowiednio przeszkolony pracownik, który wie jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać swoje zadania, jest mniej narażony na ewentualny wypadek w pracy. Z tego samego powodu ważne jest także doszkalanie pracowników, wysyłanie ich na kursy i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca powinien także zatroszczyć się o regularne kierowanie pracowników na badania lekarskie i wysokościowe. Stosowanie sprzętu mającego zabezpieczyć pracowników podczas prac na wysokościach to nie wszystko. Ważne jest, aby pracownicy wiedzieli, jak w efektywny sposób użytkować taki sprzęt.

Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej chroniące przed upadkiem z wysokości

Przy wyborze środków ochrony pracowników przez upadkiem z wysokości należy dobrać zabezpieczenie adekwatne do rodzaju wykonywanych prac, możliwości jego montażu i efektywnego wykorzystania oraz potrzeby mobilności pracowników. Wszystkie te czynniki pozwolą pracować efektywnie i bezpiecznie. Spośród środków ochrony zbiorowej do wyboru są między innymi poręcze, siatki, balustrady oraz balustrady z krawężnikiem, a także rusztowania, siatki bezpieczeństwa i siatki ochronne. Natomiast jako środki ochrony indywidualnej można wybrać pasy bezpieczeństwa i szelki bezpieczeństwa, amortyzatory spadania i urządzenia samoblokujące. Każde z tych urządzeń ma swoje niewątpliwe wady i zalety. Środki ochrony zbiorowej pozwalają jednocześnie zabezpieczyć kilku lub nawet kilkunastu pracowników i są chętnie stosowane, gdy nie ma możliwości zamocowania środków ochrony indywidualnej w stałych elementach konstrukcyjnych. Natomiast środki ochrony indywidualnej zalecane są przy pracach na dużych wysokościach dla pojedynczych pracowników. Dobór odpowiedniego zabezpieczenia jest kluczem do bezpieczeństwa pracowników.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium