×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Jak wybrać dobre rękawiczki ochronne

Jak wybrać dobre rękawiczki ochronne

Podział rękawic ochronnych

Dobrze dobrane rękawice ochronne izolują przed zagrożeniami pojawiającymi się w środowisku pracy i w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Wyróżnia się trzy klasy tych wyrobów. Do pierwszej zaliczają się rękawiczki ochronne zabezpieczające przed powierzchniowymi otarciami i skaleczeniami naskórka oraz delikatnymi związkami chemicznymi. Do drugiej klasy należą rękawice ochronne, które można stosować w przemyśle. Klasa trzecia to środki osłaniające ręce przed poważnym uszkodzeniem skóry, tkanek i mięśni. Mogą być osłoną przed takimi zagrożeniami, jak:
  •     skrajnie wysoka lub niska temperatura,
  •     duże napięcie powierzchniowe,
  •     niebezpieczne środki chemiczne,
  •     bardzo ostre narzędzia.

Rękawice jednorazowe. Jakie mają zastosowanie?

Osoby zatrudnione w branży medycznej lub spożywczej mogą sięgnąć po rękawiczki lateksowe, nitrylowe i winylowe. Uniwersalne, dostępne w różnych rozmiarach oraz kolorach, solidnie wykonane jednorazowe rękawice lateksowe dobrze przylegają do dłoni i nie krępują ruchów. Są pudrowane i niepudrowane. Sprawdzą się przy drobnych pracach w gospodarstwie domowym, szczególnie gdy zachodzi konieczność używania łagodnych detergentów. Osoby uczulone na lateks mogą używać rękawic nitrylowych wykonanych z kauczuku syntetycznego lub z polichlorku winylu, czyli rękawic winylowych.

Rękawice foliowe – do jakich prac można ich użyć?

W branży spożywczej i gastronomicznej oprócz wymienionych przydadzą się także rękawice foliowe. Nie przylegają do dłoni. To środki indywidualnej ochrony dostosowane do pracy z żywnością. Można ich użyć także w warunkach domowych, na przykład przy koloryzacji włosów czy jako zabezpieczenie przed zabrudzeniem dłoni w kontakcie z produktami spożywczymi silnie barwiącymi lub o intensywnym zapachu trudnym do usunięcia. W pracach porządkowych przy domu, w ogrodzie lub wewnątrz domu przydadzą się rękawice gumowe. Długi mankiet zabezpiecza nadgarstek i przedramię przed wilgocią, preparatami chemicznymi, zabrudzeniem oraz kontaktem z odpadami organicznymi i nieorganicznymi.

Rękawice do cięższych prac

Na placach budowy niezbędne jest zabezpieczenie dłoni przed różnego typu zagrożeniami, dlatego też rękawice robocze przeznaczone do branży przemysłowej są wykonane z odpowiednio dobranych materiałów. Połączenie bawełny z poliestrem i wytrzymałej gumy lub nitrylu zapewnia lepszy chwyt i zabezpieczenie rąk przed czynnikami mechanicznymi oraz temperaturą nie wyższą niż 50 stopni Celsjusza. W miejscu pracy, gdzie wymagane są wyroby wielokrotnego użytku, odporne na przetarcia, stosuje się rękawice robocze wzmacniane skórą. Sprawdzają się w budownictwie i przemyśle ciężkim, dla monterów, mechaników, a także dla osób wykonujących prace, przy których można się spodziewać iskrzenia.

Rękawice ochronne do prac z poważnymi zagrożeniami

W miejscach pracy, gdzie występują poważne zagrożenia, należy wybrać rękawice zaliczane do III klasy. To specjalistyczne środki ochronne z odpowiednio dobranych materiałów. Należą do nich m.in. rękawice antywibracyjne tłumiące energię z elektronarzędzi, a także rękawice antyprzepięciowe przeznaczone dla elektryków. Przy użyciu migomatu spawalniczego niezbędne są rękawice do spawania dostosowane do wybranej metody łączenia poszczególnych materiałów typu <IG/ MAG lub TIG. W środowisku pracy, gdzie zachodzi konieczność posługiwania się bardzo ostrymi narzędziami i maszynami, jak: rybołówstwo czy obróbka mięsa, można zastosować rękawice kevlarowe odporne na przecięcia. Rękawice ochronne, będące środkami ochrony indywidualnej pracownika, można dostać w różnych rozmiarach. Wykonane z dobranych materiałów spełniają normy i mają certyfikaty. Dobrze dobrane rękawice ochronne są izolacją przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium