Jak wybrać dobre buty robocze na wiosnę?
Dodano: 20-05-2021 w kategorii: -
Buty robocze a obuwie ochronne
Często nie zdajemy sobie sprawy z różnic pomiędzy butami roboczymi a ochronnymi. W niektórych przypadkach określenia te stosowane są wymiennie i traktowane jak synonimy. Jest to jednak błąd, którego nie powinno się powtarzać, jeśli chcemy uchodzić za profesjonalistów w branży. Na czym więc polega różnica?
Obuwie robocze to innymi słowy buty do pracy, zakładane przed jej rozpoczęciem. Produkty tego typu z reguły nie mają żadnych cech ochronnych, a ich zadaniem jest zapobieganie zniszczeniu bądź zabrudzeniu prywatnego obuwia pracownika lub zapewnienie czystości technologicznej w miejscu pracy. Natomiast obuwie ochronne, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie przede wszystkich chronić stopy noszących je pracowników.
W zależności od zagrożenia, przed jakim zabezpieczają, buty ochronne mogą mieć wzmocnione noski i piętę, podeszwę antywibracyjną bądź antyprzepięciową lub wiele innych dodatków zapewniających bezpieczeństwo w miejscu pracy. Obuwie ochronne to buty specjalistyczne, które powinny być dobierane pod kątem występowania i rodzaju zagrożenia, z jakim pracownik może spotkać się na swoim stanowisku.
Cechy dobrego obuwia roboczego
Są różne modele i warianty obuwia roboczego. Wszystko zależy od tego, w jakim zakładzie i na jakim stanowisku będzie użytkowane. Zupełnie inne buty robocze poleca się w służbie zdrowia, a inne w zakładach produkcyjnych, w których nie ma potrzeby ochrony nóg pracowników. Dobór odpowiedniego obuwia roboczego jest trudny i nie ma uniwersalnej instrukcji. Ważne, żeby dostosować obuwie do warunków panujących w miejscu pracy i zajmowanego przez pracownika stanowiska. Mimo tych trudności można wyróżnić kilka najważniejszych cech dobrego obuwia roboczego.
Zdecydowanie warto wybierać buty lekkie, czyli takie, które nie będą niepotrzebnie obciążać nogi swoją wagą. Czasem wydaje się to mało istotne, bo przecież ile może ważyć but? Jednak przy długotrwałym użytkowaniu, a z takim właśnie mamy do czynienia w pracy, cięższe buty dodatkowo męczą stopy, nogi, a w konsekwencji kręgosłup. Można to przyrównać do noszenia na kostkach ciężarków, które sportowcy zakładają dla zwiększenia obciążenia i efektywności treningów. W czasie pracy nie ma potrzeby stosowania dodatkowego obciążenia, jeśli nie jest konieczne. Jeszcze jedna ważna rzecz: lepiej wybierać obuwie wykonane z materiałów oddychających, przepuszczających powietrze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii mogą takie być nawet buty wodoodporne czy przeciwdeszczowe.
Należy pamiętać również, a to chyba najważniejsze, aby buty robocze zawsze miały rozmiar odpowiedni dla pracownika. Z jednej strony to oczywista wskazówka, z drugiej jednak ta kwestia jest często lekceważona. Praca w butach zbyt ciasnych lub za dużych będzie niepotrzebnym obciążeniem, znacząco zmniejszy komfort pracy, a w konsekwencji wydajność. Warto więc zwrócić uwagę również na ten „drobiazg”.
Jak wybrać odpowiednie buty robocze na wiosnę?
Buty robocze, jak każde obuwie, cechują się sezonowością. Dla dobra i wygody pracowników należy zaopatrzyć ich w obuwie na każdą porę roku. Dotyczy to szczególnie pracowników, którzy w czasie pracy wykonują zadania na świeżym powietrzu lub muszą często przemieszczać się pomiędzy budynkami.
Dobre buty robocze na wiosnę muszą być przede wszystkim przewiewne i lekkie. Można też zrezygnować z warstwy ocieplającej, którą zaleca się w butach zimowych. Warto wybrać modele wodoodporne, przynajmniej w niewielkim stopniu, aby zabezpieczały przed wiosennym deszczem. Najlepiej decydować się na obuwie sprawdzonych i renomowanych producentów, gdyż zapewni to dłuższą żywotność produktu.