Ochrona przed upadkiem jest możliwa dzięki szczegółowo opracowanym i solidnie wykonanym akcesoriom bezpieczeństwa pracy. Najwyższa jakość produktów to żadna atrakcyjna zaleta oferty, lecz standardowa ich cecha. To, na co również należy zwrócić uwagę, jest indywidualne zastosowanie poszczególnych akcesoriów. Właściwe użytkowanie zabezpieczeń to klucz do sukcesu i warunek bezpiecznej pracy oraz zachowania zdrowia. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak należy prawidłowo przygotować się do prac na wysokości oraz jak zabezpieczyć się przed upadkiem. Dowiemy się, które produkty pozwolą wykluczyć ryzyko upadku i wszelkich możliwych zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy na dużych wysokościach.
Niezbędne akcesoria chroniące przed upadkiem podczas prac na wysokościach
Zagrożenie upadkiem jest bardzo częste, a jego niebezpieczeństwo ma bardzo poważne i nieodwracalne skutki. Wyposażenie ochronne musi być kompleksowe i spełniać europejskie standardy techniczne i jakościowe. Dlatego producenci artykułów BHP oferują różnorodne pomoce i zabezpieczenia: amortyzatory, linki, szelki, haki, zatrzaśniki, specjalne kaski oraz całe zestawy. Wszystkie akcesoria są dostosowane do nietypowych warunków pracy na wysokościach. Mają zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo, ochronić przed upadkiem. Co więcej, ich gwarantowana wysoka jakość oraz porządne wykonanie umożliwią wielokrotne zastosowanie. Użytkowanie produktów spełniających normy europejskie gwarantują, że wykonywana praca będzie zgodna z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jak zachować bezpieczeństwo podczas prac na wysokościach?
Duże ryzyko zagrożenia zdrowia i życia pracowników wymaga zachowania wyjątkowych środków ostrożności. Przede wszystkim takie roboty muszą być wcześniej odpowiednio zaplanowane i zorganizowane, a następnie wykonywane tak, aby pracownik nie musiał wychylać się poza urządzenie, na którym stoi. Prace na wysokości są ogólnie pojęte. Mogą się odbywać na rożnych wysokościach i z wykorzystaniem zróżnicowanych urządzeń, na przykład drabin, specjalnych rusztowań czy podwyższeń. Przebywanie na tego typu przestrzeniach wiąże się z przyjęciem odpowiedniej postawy ciała, wykonywaniem ograniczonych ruchów i kontrolowaniem niepożądanych ruchów, które mogą spowodować upadek z wysokości.
Zadbaj o urządzenia i powierzchnie, na których stoisz na wysokości
Urządzenia, czyli drabiny, rusztowania, pomosty i inne, koniecznie muszą być stabilne oraz uprzednio starannie sprawdzone. Oprócz tego muszą być wytrzymałe na tyle, aby bez problemu poradziły sobie z obciążeniem. Taka przestrzeń musi być również odpowiedniej wielkości – pracownik ma mieć możliwość swobody ruchów, ma znaleźć się również miejsce na narzędzia i niezbędne akcesoria do pracy. Powierzchnia musi być zabezpieczona, na przykład przed poślizgnięciem, równa i uporządkowana. Wymagania dotyczące rusztowań oraz podestów ruchomych są określone wyraźnie w przepisach. Przed rozpoczęciem robót konieczny jest odbiór techniczny.
Niebezpieczeństwo prac na wysokościach mobilizuje do ostrożnego przygotowywania się do nich. Bez fachowej wiedzy, odpowiedniego przygotowania i rzetelnej organizacji prac, nie wykonamy dobrze swojego zadania, a już na pewno nie zapewnimy sobie należytej troski o nasze zdrowie. Dopiero rozplanowanie poszczególnych elementów pozwoli podejmować się takich prac bez ryzyka zagrożenia. Niestety nawet doświadczony pracownik jest narażony na niebezpieczeństwo. Poznanie reguł nie wystarczy, potrzebne są porządne produkty, które ochronią nas w każdej chwili.