×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Jak chronić słuch pracowników? Korzystaj ze stoperów do uszu

Jak chronić słuch pracowników? Korzystaj ze stoperów do uszu

Ochrona przed hałasem jako obowiązek pracodawcy- zainwestuj w stopery do uszu

Hałas w miejscu pracy to niedogodność, z którą wielu z nas miało do czynienia. Oszacowano, że na 1000 zatrudnionych w przemyśle osób 45 jest narażonych na hałas mogący powodować trwałe ubytki słuchu. Źródłem hałasu są czynności związane z pracą maszyn, urządzeń, procesami technologicznymi, środkami transportu. Hałas nie jest jednak czymś z czego obecnością w środowisku pracy trzeba się godzić. Warto wiedzieć, że w sytuacji przekroczenia dopuszczalnej normy hałasu, pracodawca jest zobligowany dostosować miejsce/warunki pracy do konkretnych zasad bezpieczeństwa. Za sprawą dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2003/10/EC pracodawca jest zobowiązany do bezpłatnego udostępnienia pracownikom ochronników słuchu w momencie kiedy poziom hałasu w miejscu pracy osiągnie wartość 80 dB. O obowiązku zapewnienia ochrony wynikającym z przepisów możemy mówić, gdy hałas przekracza 85 dB (w odniesieniu do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy).

Dlaczego właściwa ochrona słucha jest ważna?

W celu w ochrony organizmu przed hałasem ucho ludzkie przesuwa próg słyszalności. Uszkodzenie struktury anatomicznej ucha i pogorszenie zdolności słyszenia dźwięków następuje pod wpływem długotrwałego przesunięcia progu słyszalności. Dodatkowo hałas prowadzi do zaburzeń funkcji fizjologicznych organizmu, i tym samym do zmniejszenia wydajności pracy. Do objawów występujących u osób pracujących w warunkach, gdzie poziom hałasu przekracza ustalone normy należą:
  • zakłócenia wzroku,
  • obniżenie wydajności psychicznej i fizycznej,
  • obniżenie zdolności do koncentracji,
  • nadmierne zmęczenie i stres,
  • zmniejszona koordynacja ruchowa,
  • zakłócenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, krążenia, pokarmowego.

Skuteczna ochrona słuchu – czyli jak działają stopery

Najszybszym i zarazem najprostszym sposobem ochrony narządu słuchu przed skutkami oddziaływania hałasu są ochronniki słuchu. Ze względu na konstrukcję dzieli się je na nauszniki przeciwhałasowe oraz wkładki przeciwhałasowe (inaczej zatyczki przeciwhałasowe lub stopery). Stosowanie zatyczek to bardzo skuteczny sposób na minimalizację skutków pracy w trudnych warunkach. Dobierane odpowiednio do poziomu hałasu zmierzonego w miejscu pracy stopery noszone są w zewnętrznym kanale słuchowym lub w małżowinie usznej. Ich celem jest szczelne zamknięcie kanału słuchowego.

Bogaty wybór stoperów do uszu

Ze względu na krotność użycia wkładki dzielimy na stopery jednorazowego użytku i wielorazowego użytku. Wkładki stosowane jako sprzęt wielokrotnego użytku występują w wersji ze sprężyną dociskową (na pałąku), która ma za zadanie utrzymywać wkładki wewnątrz lub u wejścia przewodu słuchowego. Istnieje możliwość noszenia pałąka pod brodą lub na głowie, zapewnia to minimalny kontakt z odzieżą roboczą. Stopery oferowane są również jako zatyczki połączone sznureczkiem lub też luźne, czyli nie połączone z sobą. Dodatkowo wkładki przeciwhałasowe proponowane są jako stopery:
  • kształtowane przez producenta - wykonane są one z materiałów miękkich, tj. silikonu, gumy, waty mineralnej oraz tworzyw sztucznych,
  • kształtowane przez użytkownika – zatyczki te produkuje się z materiałów ściśliwych (np. pianki poliuretanowej). Wkładki, które wytwarzane są w ten sposób, przed włożeniem do ucha są rolowane, po czym rozprężają się dopasowując do kształtu kanału usznego użytkownika,
  • formowane indywidualnie dla konkretnego użytkownika - wykonywane są na podstawie wycisków uszu pobieranych przez protetyków słuchu; gwarantują indywidualne dopasowanie, i przez to doskonałą szczelność.

Stopery do uszu nie tylko do pracy

Stopery sprawdzają się nie tylko nie tylko w środowisku pracy. Polecane są osobom wykonującym pracę biurową, którym przeszkadzają, utrudniające koncentrację, rozmowy współpracowników. Niektórzy korzystają z zatyczek w trakcie spania, w trakcie przebywania na strzelnicy oraz na polowaniu. Używają ich również motocykliści.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium