
Kaski ochronne
W wielu zawodach pracownicy są narażeni na różnego rodzaju urazy i czynniki, które mogą spowodować uszczerbek na ich zdrowiu. Nieodpowiednie zabezpieczenie ciała pracowników pracujących - na przykład - na budowach, powoduje takie urazy jak stłuczenia, przecięcia skóry, a nawet wstrząśnienia mózgu.
W trosce o zdrowie pracowników, pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia im ochrony na odpowiednim, wymaganym poziomie.
Najlepszą ochroną głowy są kaski oraz hełmy tworzone z materiałów wysokiej jakości, odpornych na działanie wielu czynników, wśród których znajdują się przedmioty czy szkodliwe dla ciała substancje. Ochrona głowy jest kluczową sprawą regulowaną obowiązującymi zasadami BHP. Zgodnie z nimi pracodawca jest zobowiązany do kupna odpowiednich - do rodzaju wykonywanej pracy - kasków ochronnych.
Różnorodność modeli
Współczesny rynek oferuje szereg modeli kasków, odpowiednich do prac o bardzo różnorodnym charakterze. W sytuacji gdy pracownicy są szczególnie narażeni na możliwość urazu związanego z uderzeniem przedmiotem – na przykład na hali produkcyjnej – należy wybrać kaski dodatkowo wzmacniane. Dla osób pracujących w przemyśle chemicznym odpowiednie będą kaski odporne na różnego rodzaju szkodliwe substancje.
Komfort pracy
Niegdyś praca w kasku była uciążliwa. Produkty starszej generacji często powodowały wzmożoną potliwość skóry głowy oraz były przyczyną otarć i zadrapań skóry. Obecnie pracodawcy mogą wybierać spośród kasków wyprodukowanych z wysokiej jakości lekkich materiałów, wyposażonych w napotniki oraz miękkie wyściółki. Hełmy i kaski nowej generacji posiadają również paski wykonane z lekkiego, miękkiego materiału. Czynniki te w dużym stopniu wpływają na wygodę pracy, ale także na odpowiednie bezpieczeństwo pracowników.
Wybór odpowiedniego kasku
Poszczególne modele kasków dostępnych na rynku przeznaczone są i dostosowane są do pracy na określonym stanowisku. Poniżej przedstawiamy kryteria, które należy brać pod uwagę przy doborze odpowiedniego dla danego stanowiska pracy kasku.
Osoby pracujące przy substancjach chemicznych powinny posiadać kaski wykonane z polimeru etanu o dużej gęstości. Ten rodzaj materiału jest niezwykle odporny na substancje chemiczne oraz promieniowanie UV, dzięki czemu kask sprawdzi się również w pracy poza pomieszczeniem.
Osoby pracujące na zewnątrz są narażone na wiele czynników atmosferycznych, takich jak słońce oraz deszcz. Jeżeli praca wykonywana jest w okresie narażonym na częste opady - należy wybrać kaski wyposażone w rynienki przeciwdeszczowe. Dzięki nim woda nie będzie spływać po twarzy oraz za kołnierz osoby pracującej.