Więcej informacji: https://sklep116724.shoparena.pl/pl/n/Nahelmowe-ochronniki-sluchu-JSP-kompatibilnosc-z-innymi-ochronami/392
Zadbanie o bezpieczeństwo pracownika jest nie tylko prawnym obowiązkiem pracodawcy. To również istotne zabezpieczenie własnej firmy przed utratą wykwalifikowanych pracowników oraz istotny czynnik wpływający na efektywność ich pracy. Pracownik, który nie jest w żaden sposób chroniony przed zagrożeniami, z czasem będzie mniej wydajny. Pamiętajmy, że ludzkie zdrowie i życie, to najważniejsze przesłanki, które powinny skłonić pracodawcę do ochrony zatrudnianych osób. Dlatego tak istotny jest na przykład wybór odpowiedniej osłony głowy.
Kaski robocze – postaw na bezpieczeństwo
Tego typu ochrona jest w dużej mierze stosowana w branży budowlanej. Dzieje się tak, ponieważ to tam zachodzi duże ryzyko upadków czy uderzeń, które stanowią wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa pracownika. Dlatego wszędzie tam, gdzie przepisy BHP są przestrzegane, pracownicy używają zabezpieczeń głowy w postaci kasków. Rynek oferuje szereg rodzajów kasków roboczych, wiele z nich jest produkowanych z polietylenu. Dzięki zastosowaniu takiego materiału, są one nie tylko lekkie, ale i wytrzymałe. Muszą też być odporne na uderzenia mechaniczne – a polietylen jest tego gwarancją. Istotna jest możliwość regulacji, tak, by pracownik nie tylko dzięki niskiej wadze nakrycia głowy, ale i możliwości dostosowania zapięcia do swoich wymiarów, mógł jak najszybciej zapomnieć o tym zabezpieczeniu. Dodatkowo, w wielu kaskach istnieje możliwość zamontowania dodatkowych nauszników ochronnych.
Hełmy ochronne
Nowoczesne hełmy ochronne mają nieco więcej zastosowań. Nie tylko chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale i działalnością temperatur. Ponadto mogą zabezpieczać przed chemikaliami i powinny izolować głowę - przy ryzyku porażenia prądem, nawet o wysokim napięciu. Często rolę hełmu będą pełnić czapki z daszkiem, które wewnątrz ukrywają twardą skorupę. Hełmy powinny zapewniać wentylację. Dobrze, gdy zawierają specjalną taśmę przeciwpotną. To częściowo poprawia komfort pracy pracownika, zapobiega też przesuwaniu się hełmu.
Środki ochrony głowy – gdzie są niezbędne?
Obok branży budowlanej i drogowej istnieje wiele innych dziedzin gospodarki, w których ochrona głowy jest obowiązkowa. Należą do nich prace górnicze – podziemne i odkrywkowe, niezależnie od wydobywanego surowca. Ponadto kaski i hełmy potrzebne są we wszelkich pracach wykopowych (szyby, tunele, rowy). Ponadto środki ochrony głowy są niezbędne w przypadku prac nie tylko budowlanych, ale i konserwatorskich, to jest przy masztach, wieżach, zbiornikach, rurociągach, w stacjach energetycznych, a także: przy kotłach, piecach, konstrukcjach mostowych; wszędzie tam trzeba mieć na uwadze konieczność zabezpieczenia głowy pracownika. Wszyscy pracownicy hut i tego typu zakładów muszą mieć hełmy ochronne. Tam, gdzie używa się materiałów wybuchowych, jest to niezbędne, bo hełmy mogą chronić przed odłamkami, wysokimi temperaturami i odpryskami. Stoczniowcy i pracownicy zaplecza kolejowego powinni zostać odpowiednio wyposażeni. Nawet leśnikom należy zapewnić dostęp do kasków i hełmów, podobnie jak pracownikom wycinki drzew. Najczęściej spotykane typy ochrony głowy, to: hełmy do pracy wysokościowej, budowlane, przeznaczone dla kanalarzy, górnicze, dla leśników, hutników i elektromonterów. Mają one różne zastosowania, bo chronią przed innymi czynnikami. Co istotne, producenci w zgodzie z polskimi i międzynarodowymi normami, zamieszczają wszelkie informacje dotyczące typu hełmu oraz jego funkcji, a także jego dodatkowych zabezpieczeń. W ten sposób dba się o to, by używano ich tylko w konkretnych dziedzinach i warunkach pracy. Odpowiednio dobrany hełm nie będzie dla pracownika niewygodny i nie będzie ograniczać jego ruchów. Nawet, jeśli do urazu nigdy nie dojdzie, w tym wypadku profilaktyka jest bardzo ważna. Łatwiej zapobiegać niż leczyć. Pamiętajmy też, że hełm po silnym uderzeniu musi bezwzględnie zostać wymieniony na nowy. Nie należy też poddawać ich działaniu żadnych środków chemicznych – klejów, farb czy innych substancji tego typu, chyba, że producent zaleca użycie konkretnych.