×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Gdy hałas utrudnia pracę – zastosuj nauszniki przeciwhałasowe

Gdy hałas utrudnia pracę – zastosuj nauszniki przeciwhałasowe

Rodzaje hałasu

Ze względu na zakres częstotliwości wyróżnia się hałas słyszalny, dla  częstotliwości od 20 do 20 000 Hz. W otoczeniu notowany jest również hałas ultradźwiękowy, w przedziale od 10 do 40 kHz i powyżej 10 000 Hz oraz infradźwiękowy, poniżej 20 Hz, który nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie.    Hałas można również scharakteryzować na podstawie miejsca, w którym występuje, jako: hałas przemysłowy, komunalny – występujący w miejscu zamieszkania i terenach miejskich oraz komunikacyjny, występujący w środkach komunikacyjnych. Ze względu na przebieg hałasu w danym czasie, wyróżnia się hałas ustalony oraz nieustalony, tak zwany hałas impulsowy, złożony z dźwięków trwających poniżej jednej sekundy. Negatywny wpływ na zdrowie człowieka ma hałas szkodliwy. Z kolei hałas uciążliwy nie szkodzi zdrowiu, chociaż istnieje potrzeba jego ograniczania. Można wyróżnić także hałas powstający pod wpływem określonych czynników, na przykład podczas zderzania się ze sobą różnych elementów mechanicznych, części maszyn, itp.

Jak przeciwdziałać hałasowi?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy, co oznacza również redukcję hałasu. Sposobem na wyciszenie pomieszczeń jest zastosowanie odpowiednich układów dźwiękochłonnych. Jednak zastosowanie ochronników słuchu, takich jak wkładki przeciwhałasowe, nauszniki przeciwhałasowe i hełmy przeciwhałasowe,  mają znaczenie kluczowe – pozwalają na wykonywanie pracy w środowisku, w którym nie można wyeliminować hałasu oraz w sytuacji okresowego przebywania w pomieszczeniu z hałasującymi urządzeniami.

Budowa nauszników przeciwhałasowych

Aby ochronniki słuchu spełniły swoją rolę, muszą posiadać certyfikaty i  spełnić odpowiednie normy – EN 352-1 lub EN 352-3. Nauszniki przeciwhałasowe składają się z muszli, połączonych pałąkiem, który dostosowuje się do rozmiaru głowy przy pomocy regulatora. Pałąki mogą przebiegać pod brodą, na głowie, na karku, mogą również wystąpić w wersji składanej. Konstrukcja muszli jest niezwykle istotna – odpowiednio wyprofilowane, zaopatrzone w uszczelkę i wyściółkę, zapewniają wyciszenie hałasu. Wygłuszenie dźwięku uzyskiwane jest poprzez zastosowanie pianki ze sztucznego tworzywa, w niektórych ochronnikach – specjalnej cieczy. Oznaczenie nauszników kolorem oraz przyjętymi symbolami pomaga w szybkim doborze odpowiedniej osłony. W przypadku zagrożenia urazem głowy, stosowane są nauszniki nahełmowe. Wśród producentów nauszników przeciwhałasowych na wyróżnienie zasługują PELTOR, JSP oraz 3M.

Skuteczna ochrona przed hałasem

Obowiązkiem pracodawcy jest ochrona pracowników przed hałasem, a szczególnie tym o wysokim natężeniu. Przykładem nauszników, chroniących przed hałasem o wysokim natężeniu, należą nauszniki 3M PELTOR X5A SNR=37db, przeznaczone do ochrony narządu słuchu przed hałasem o natężeniu hałasu 112 – 117 dB. Dzięki specjalnej konstrukcji możliwe jest zastosowanie nauszników z innymi środkami ochrony. Dokładne dopasowanie do głowy zapewnia podwójny pałąk, o bezproblemowej regulacji. W ekstremalnym hałasie sprawdzą się nauszniki JSP SONIS 3 Ear Defender SNR-37 dB. Posiadają wyjątkową funkcję wyciszania dźwięków. Taka ochrona umożliwia efektywną pracę, na przykład w przemyśle, na lotniskach, w zakładach papierniczych i przy obsłudze maszyn. Ochronę przed hałasem o umiarkowanym natężeniu zapewnią przeciwhałasowe nauszniki 3M PELTOR X2A SNR-31 przeznaczone są do ochrony przed hałasem  na budowach, w czasie robót drogowych, a także w przemyśle. Wraz z nausznikami możliwe jest stosowanie innych środków ochronnych BHP. Komfort noszenia zapewnia podwójna taśma nagłowia, dzięki czemu zostaje zmniejszony nacisk na głowę. Doskonałą ochronę przed niższym natężeniem hałasu zagwarantują nauszniki przeciwhałasowe JSP SUPAMUFF, które umożliwiają wydajną pracę w warunkach przekroczenia dopuszczalnego hałasu. Odznaczają się lekkością i rozłożonym naciskiem na głowę, co zwiększa komfort użytkowania. Do stosowania w czasie zajęć hobbystycznych oraz  okazjonalnie, w czasie wykonywania czynności zawodowych, sprawdzą się nauszniki FRIDRICH&FRIDRICH GS-01-001. Charakterystyczną dla nich cechą są właściwości dielektryczne ochronników - brak elementów metalowych wpływa na bezpieczeństwo ich użytkowania.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium