Fartuchy robocze i ochronne – profesjonalna ochrona podczas pracy
Dodano: 27-02-2017 w kategorii: -
Każdy pracownik chce się czuć bezpiecznie
W niektórych przedsiębiorstwach warunki pracy tam panujące nie należą do najłatwiejszych. Oczekiwaniem zaś każdego pracownika jest wykonywanie swoich zadań w poczuciu całkowitego bezpieczeństwa. To właśnie warunki pracy wymuszają na pracodawcach zastosowanie odpowiedniego rodzaju odzieży ochronnej i roboczej. Na kompleksową ochronę w czasie wykonywanej pracy liczą głównie osoby, które są narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Mowa tu o pracownikach medycznych czy laboratoryjnych. Podobnie jest w przypadku osób narażonych na długotrwały kontakt z wodą, tłuszczem, środkami dezynfekcyjnymi, różnego rodzaju produktami spożywczymi czy zwierzętami.
Fartuchy robocze a ochronne
Odzież BHP to podstawowy element wyposażenia każdego pracownika. Dzieli się ona na dwie kategorie – odzież roboczą i ochronną. Ten sam podział odnosi się do wszystkich tego typu kategorii strojów, w tym także fartuchów.
Pierwszy ich typ – czyli fartuchy ochronne, mają za zadanie dbać o zdrowie i życie pracownika. Chronią bowiem przed takimi zagrożeniami, jak ochlapanie niebezpieczną substancją czy poparzenie, a także stanowią barierę dla mikroorganizmów. Z kolei fartuchy robocze mają za zadanie podnosić komfort wykonywanej pracy. Mogą być zakładane bezpośrednio na odzież prywatną. Chronią one przed jej ewentualnym zabrudzeniem czy innym rodzajem uszkodzenia.
Jaki fartuch dla pielęgniarki, a jaki dla kucharki?
Medycyna i wszelkie jej pochodne, a także gastronomia, to oczywiście nie jedyne zawody, w których stosuje się fartuchy ochronne i robocze. Ten typ odzieży BHP znajduje też swoje zastosowanie między innymi w sklepach spożywczych, salonach kosmetycznych, ale i w przemyśle przetwórczym, mięsnym, chemicznym czy mleczarskim, a także w weterynarii. Jak dobrać odpowiedni fartuch do wykonywanego zajęcia?
Po pierwsze mając na względzie rodzaj substancji, z jakimi mają do czynienia pracownicy. Na przykład fartuchy robocze chemo- oraz kwasoodporne znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi kontakt z substancjami pochodzenia chemicznego, na przykład oleje, tłuszcze, kwasy, rozpuszczalniki, odczynniki. Sprawdzą się one w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym czy przetwórczym. To także świetne rozwiązanie dla laboratoriów. Z kolei fartuchy robocze wodoodporne ułatwią pracę w gastronomii, a również w weterynarii.
Drugie istotne kryterium, to rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Przykładowo, fartuchy ochronne z fizeliny sprawdzą się w medycynie, zaś fartuchy poliestrowe mogą stanowić wsparcie dla osób pracujących w salonach kosmetycznych. Skórzane fartuchy ochronne dedykowane są natomiast do zakładów spawalniczych, gdzie zachodzi ryzyko poparzenia.
Wybierając tego typu stroje BHP należy mieć na względzie takie ważne ich atrybuty, jak:
- idealne dopasowanie rozmiaru,
- przepuszczalność powietrza,
- swobodę ruchów,
- odpowiednią długość.
Bez względu na to czy dana osoba pracuje w sterylnych warunkach, czy też jest zobligowana do przestrzegania podstawowych zasad higieny (np. w trakcie obsługi klienta), musi posiadać na sobie stosowną odzież. Powinna więc mieć zapewniony swobodny dostęp do fartucha ułatwiającego zachowanie czystości, ale i gwarantującego jej bezpieczne i komfortowe warunki pracy. Odzież tego typu ma szansę spełnić swoją funkcję jedynie wtedy, gdy jej jakość - w tym również sposób wykonania czy możliwość dopasowania rozmiaru - będzie bez zarzutu. Jedyną gwarancję dają tu fartuchy robocze i ochronne uznanych producentów. Łatwo je rozpoznać po estetyce wykonania, elastyczności, wysokiej trwałości oraz posiadanych atestach.