×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Fartuchy laboratoryjne i ich zastosowanie w pracy + INFOGRAFIKA

Fartuchy laboratoryjne i ich zastosowanie w pracy + INFOGRAFIKA

Czym są fartuchy laboratoryjne?

Ważne jest, aby świadomie używać określenia „fartuchy laboratoryjne”. Należy zapoznać się z fachową definicją tej formy odzieży ochronnej, aby nie popełnić błędu zarówno przy interpretacji przepisów, jak i przy zakupie tego typu odzieży.  Fartuchy laboratoryjne to odzież ochronna mająca za zadanie ochronę pracownika przed czynnikami biologicznymi oraz substancjami chemicznymi. Krojem przypomina płaszcz i z reguły posiada długi rękaw. Fartuchy laboratoryjne stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagają tego zasady higieny lub możliwe jest zabrudzenie, czy też zniszczenie odzieży pracownika. Dostępne są one zarówno w różnych krojach dla kobiet i mężczyzn, jak i  w wersji uniwersalnej. Ponadto można się zdecydować na fartuch jednokrotnego użytku bądź też wielorazowy. Można wybrać również fartuchy kwasoodporne i żaroodporne, o wysokiej odporności na pęknięcia i rozdarcia oraz z kołnierzem lub stójką. Dodatkowo wśród fartuchów laboratoryjnych można wyróżnić takie o specjalnym przeznaczeniu, przykładowo zgodne z wymogami HACCP czy też fartuchy ochronne krio. Oprócz tego fartuchy laboratoryjne różnią się rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane,  a to natomiast ma bezpośrednie uzasadnienie w ich przeznaczeniu. Możemy więc wybrać fartuchy wykonane ze stuprocentowej bawełny lub z włókien mieszanych, z folii LDPe czy PP, włókniny polipropylenowej lub winylowe. W trosce o komfort pracownika fartuchy laboratoryjne są wodoszczelne, a przy tym znakomicie przepuszczają powietrze. Rola fartuchów laboratoryjnych

Fartuchy laboratoryjne mogą być stosowane w dwóch celach. Po pierwsze, jako odzież robocza chroniąca pracownika przed zachlapaniem, zabrudzeniem czy całkowitym zniszczeniem jego własnych ubrań. O takie sytuacje nie jest ciężko, kiedy w pracy ma się do czynienia z substancjami chemicznymi o właściwościach barwiących czy nawet żrących. Podobne sytuacje przytrafiają się również przy pracy z materiałem biologicznym i dlatego również są one wskazaniem do stosowania fartuchów laboratoryjnych. Po drugie, fartuchy laboratoryjne są używane dla zabezpieczenia procesów chemicznych czy produkcyjnych mających miejsce w danym zakładzie. Ubierane są one wtedy na odzież własną pracownika, aby nie spadła z niej nawet najmniejsza drobinka mogąca zanieczyścić produkcję czy zakłócić reakcję chemiczną.

Fartuchy laboratoryjne i ich zastosowanie w pracy

Fartuch laboratoryjny należy do odzieży ochronnej zapewniającej zabezpieczenie przez czynnikami biologicznymi. Dlatego też Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy zaleca stosowanie fartuchów laboratoryjnych w zakładach wodociągowych i kanalizacyjnych oraz przy oczyszczaniu ścieków, w rolnictwie oraz przy wszelkich pracach, w trakcie których dochodzi do kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego. Ponadto przy usuwaniu odpadów, w tym odpadów szpitalnych, w zakładach produkcji żywności, w stacjach dializ, laboratoriach klinicznych i diagnostycznych, podczas wykonywania zabiegów chirurgii szczękowej, ale także podczas rutynowych przeglądów i zabiegów dentystycznych, jak również w zakładach typu post mortem. Dokładne zastosowanie i obowiązek korzystania z fartucha laboratoryjnego wynika z art. 11 ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku z późn. zm. Jest to więc nie tylko kwestia higieny, ale również bezpieczeństwa i w związku z tym regulowana odpowiednimi przepisami prawa. Nie należy więc w żadnym wypadku kusić się o zaniechanie stosowania fartucha laboratoryjnego, gdy istnieje taka konieczność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium