×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Dobre obuwie robocze – jakie posiada cechy?

Dobre obuwie robocze – jakie posiada cechy?

Obuwie do pracy

Obuwie do pracy można podzielić na trzy grupy w zależności od zagrożenia, z jakim styka się pracownik na swoim stanowisku pracy. Do wyboru mamy więc obuwie bezpieczne, które posiada ochronne podnoski o wytrzymałości na uderzenia do 200 J. Kolejną grupą obuwia do pracy jest obuwie ochronne wyposażone w podnoski, których wytrzymałość na uderzenia wynosi maksymalnie 100 J. Trzecią grupą obuwia stosowanego w pracy jest obuwie zawodowe. Zapewnia ono niski poziom ochrony stopy i zalecane jest do codziennego użytku w miejscach pracy, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stóp przy użyciu podnosków.  Inną grupą obuwia do pracybuty robocze. Tego typu obuwie nie posiada żadnych cech ochronnych. Stanowi jednak formę zapobiegania zniszczeniu lub trwałemu zabrudzeniu własnych butów pracownika. Obuwie typowo robocze bez cech ochronnych może również pełnić funkcję obuwia zmiennego dla zachowania czystości bądź wręcz sterylności w miejscu pracy.  Obuwie do pracy w zależności od zagrożeń, przed jakimi chroni, powinno być zgodne z normą PN-EN ISO 20345 Środki ochrony indywidualnej. Obuwie bezpieczne, PN-EN ISO 20346 Środki ochrony indywidualnej. Obuwie ochronne oraz PN-EN ISO 20347 Środki ochrony indywidualnej. Obuwie zawodowe. Warto więc zwrócić uwagę na oznaczenie zgodności z konkretną normą na kupowanym obuwiu do pracy.

Obuwie robocze – jak je odpowiednio dobrać

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że dobre obuwie robocze to takie, które jest prawidłowo dobrane do warunków pracy i stanowiska. Zupełnie inne obuwie będzie odpowiednie dla pielęgniarki czy laboranta, a inne dla pracownika budowlanego czy montera. Dodatkowo należy uwzględnić, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki wyłącznie w zadaszonych pomieszczeniach, czy też okresowo bądź stale pracuje pod gołym niebem.  Dużo łatwiejszy jest dobór obuwia roboczego dla pracownika realizującego obowiązki wewnątrz budynków. W innym razie należy uwzględnić zmienne warunki atmosferyczne i zabezpieczyć nogi pracownika również przed chłodem czy wilgocią. Ponadto buty robocze powinny stanowić ochronę dla stóp przed potencjalnymi wyciekami trujących substancji chemicznych. Ten aspekt również należy uwzględnić przy wyborze dobrego obuwia roboczego. Jednak względy czysto praktyczne i bezpieczeństwo to nie wszystko. Chcąc by pracownik był zadowolony z butów roboczych oraz aby pracowało mu się w nich komfortowo, należy także zadbać, by obuwie było wygodne. Jednym z najważniejszych elementów przesądzających o wygodzie jest dobór odpowiedniego rozmiaru dla konkretnego pracownika. Warto też zwrócić uwagę na przyczepność podeszwy, aby uniknąć przypadkowego poślizgnięcia i tym samym ograniczyć możliwość wystąpienia wypadku w pracy.

Cechy dobrego obuwia roboczego

Krótko podsumowując, dobre obuwie robocze to po prostu buty prawidłowo dobrane do warunków pracy. Zarówno jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne i potencjalne zagrożenia, jak również pod kątem wygody oraz komfortu pracy. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały zrobione buty, oraz jakość ich wykonania. Klejone obuwie z tanich materiałów nie posłuży długo i prędko wymusi zakup kolejnej pary butów, a to jest nie tylko kłopotliwe, ale również niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Sprawdźmy również zgodność obuwia z odpowiednią normą określającą ich bezpieczeństwo. Buty mogą także posiadać inne symbole i oznaczenia informujące o odporności na ogień, chemikalia czy wysoki słup wody. Wszystkie te kwestie nie powinny umknąć nam podczas dokonywania wyboru dobrego obuwia roboczego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium