×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Dlaczego tak ważne są szkolenia BHP

Dlaczego tak ważne są szkolenia BHP

Czy szkolenia BHP rzeczywiście trzeba powtarzać i po co?

Wciąż nie brakuje osób, które są mocno zdziwione, kiedy dowiadują się, że szkolenia BHP w zakładzie pracy muszą być obowiązkowo regularnie powtarzane. Jeszcze większe zdziwienie pojawia się na wiadomość o tym, że częstotliwość przeprowadzania tych szkoleń jest ściśle określona przepisami i zależy od zajmowanego stanowiska. Nie należy jednak w żadnym razie bagatelizować szkoleń z zakresu BHP i trzeba docenić ich ogromną wartość dla bezpieczeństwa własnego oraz wszystkich pracowników. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy najczęściej przeprowadzane są w dwóch blokach, pierwszym – ogólnym oraz drugim – dostosowanym do miejsca i charakteru pracy, a oba te bloki płynnie się przenikają. Ważne jest, aby osoba przeprowadzająca szkolenie uwzględniła zagrożenia i ryzyko, jakie występuje w konkretnym zakładzie pracy oraz przygotowała pracowników pod tym kątem. Niestety wielu pracowników uważa, że doświadczenie uczy najlepiej i zwłaszcza zatrudnieni z dłuższym stażem pracy absolutnie bagatelizują wagę tych szkoleń. Zapominają jednak, że odpowiednia wiedza poparta doświadczeniem jest jeszcze cenniejsza niż samo doświadczenie. Pracownicy ci mogą być specjalistami w swojej dziedzinie, jednak jeśli nie będą świadomi zagrożeń i procedur postępowania w ich obliczu, stają się całkowicie bezbronni i znacząco narażeni. A po co szkolenia te powtarzać? Z dwóch niebywale prostych powodów. Po pierwsze ludzka pamięć jest zawodna i wiele informacji może z niej ulecieć. Nie jest to nic niezwykłego ani też powód do wstydu, tak po prostu się dzieje. Drugi powód to fakt, że wiedza powtarzana lepiej zapada w pamięć. Dany materiał powtórzony drugi i trzeci raz tak wejdzie w krew, że wykonywanie wskazówek dotyczących postępowania w obliczu zagrożenia stanie się automatyczne. Ponadto bywa tak, że każde kolejne szkolenie jest przeprowadzane przez innego specjalistę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ten aspekt również nie pozostaje bez znaczenia. Mimo że wiedza pozostaje ta sama, to każdy szkoleniowiec ma inny sposób i różne metody jej przekazywania. Może się więc okazać, że metody pierwszego szkoleniowca trafią do innej grupy pracowników, a metody drugiego – do zupełnie innej. W ten sposób z każdego szkolenia można wynieść zupełnie coś nowego.

Zalety szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Szkolenia z zakresu BHP to same korzyści. Udział w nich jest bardzo cenny i może wzbogacić o wiedzę ratującą zdrowie, a nawet życie. Jakie więc są najważniejsze zalety szkoleń BHP? Pracodawca dzięki organizacji szkolenia zyskuje pewność, że zatrudnieni przez niego ludzie pracują nie tylko efektywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Regularne przeprowadzanie szkoleń BHP wykazuje również duży wpływ na zmniejszenie ilości wypadków w pracy, co jest ważne zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracowników. Zatrudniony natomiast dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu jest bardziej pewny siebie. Wynika to z posiadania wiedzy o zagrożeniach mogących go spotkać na danym stanowisku pracy, ale co jeszcze ważniejsze, z wiedzy o tym, jak zagrożeniom tym przeciwdziałać, a także jak postępować, kiedy już do nich dojdzie. Specjaliści z zakresu BHP, którzy na zlecenie zakładów pracy przeprowadzają w nich szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, najczęściej odnoszą się ściśle do zagrożeń i sytuacji mogących mieć miejsce w konkretnym miejscu pracy i na określonym stanowisku. Dzięki takiemu sposobowi przekazywania informacji wiedza poparta konkretnymi przykładami staje się cenniejsza i na dłużej zapada w pamięć kursantów. Warto więc bez ociągania zawsze brać udział w szkoleniach z zakresu BHP.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium