×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Czym są maski filtrujące?

Czym są maski filtrujące?

Jak dobrać maskę filtrującą?

Zastosowanie właściwej maski filtrującej zależy od zanieczyszczenia występującego w otoczeniu człowieka. Wśród stosowanych masek można wyróżnić następujące klasy ochronne:
  • P1 – obejmującą maski filtrujące do ochrony przed wysokimi stężeniami szkodliwych substancji, nieprzekraczających 4xNDS – najwyższego dopuszczalnego stężenia substancji niebezpiecznych
  • P2 – dla masek filtrujących, przeznaczonych do wykorzystania w środowisku skażonym, nieprzekraczającym wartości 9xNDS
  • P3 – oznaczającą, że stężenie substancji niebezpiecznych, przekraczających 20xNDS, wymaga zastosowania filtra z półmaską filtrującą oraz dla wartości 1000xNDS – filtra z maską filtrującą
Należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność masek. Ograniczenia w ich zastosowaniu występują w przypadku stwierdzenia przecieków przez nieszczelności części twarzowej maski, przez materiał filtrujący lub nieszczelne zawory.

Kiedy stosować maski filtrujące?

Wiele prac wymaga zastosowania ochrony dróg oddechowych. Pracownicy stolarni, stykający się z lakierami, niektórymi materiałami budowlanymi i przebywający w środowisku przemysłowym, powinni używać odpowiednich masek filtrujących, chroniących górne drogi oddechowe. Zagrożenie dla stanu zdrowia występuje podczas kontaktu z substancjami żrącymi oraz w kontakcie z farbami. Lakiery samochodowe i farby powodują podrażnienie oczu i płuc, co przy długotrwałym oddziaływaniu, może doprowadzić do groźnych chorób i powikłań. Zabezpieczenie w postaci odpowiedniej maski powinno być stosowane podczas malowania farbami rozpuszczalnikowymi, wydzielającymi niebezpieczne opary oraz w czasie prac, polegających na klejeniu na gorąco – co powoduje wydzielanie się groźnych dla zdrowia związków chemicznych. Podczas szlifowania twardych materiałów dochodzi do pylenia. Przedostanie się pyłów i ciał stałych do płuc prowadzi do wielu chorób. Pylice płuc prowadzą do zmian w tkankach płucnych, co skutkuje niewydolnością oddechową. Zagrożeniem dla zdrowia jest także  szlifowanie w warunkach domowych – gładzi gipsowej lub drewna. Prace szlifierskie wymagają zastosowania maski wielokrotnego użytku, z wymiennymi filtrami. Kontakt z gazami i kwasami wymaga zastosowania ochrony dróg oddechowych i oczu. Zagrożenia występują podczas prac spawalniczych, przy lutowaniu oraz w styczności z kwasami. Opary i gazy organiczne i nieorganiczne są zagrożeniem dla pracowników oczyszczalni ścieków. Masek ochronnych wymagają prace z urządzeniami czyszczącymi pod ciśnieniem, z użyciem substancji chemicznych. Maski filtrujące całotwarzowe są niezbędnym wyposażeniem przy ochronie dróg oddechowych w czasie pracy przy azbeście oraz z użyciem wełny mineralnej. Przedostanie się do układu oddechowego mikroskopijnych cząstek jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia, mogącym doprowadzić do zmian nowotworowych w płucach. Zabezpieczenie w postaci maski filtrującej powinno nastąpić również podczas kontaktu z pleśniami, co uchroni organizm przed toksycznym oddziaływaniem mykotoksyn.

Rodzaje masek filtrujących

Rynek oferuje szereg masek filtrujących, zabezpieczających drogi oddechowe pracowników. Półmaski i maski filtrujące przeciwpyłowe jednorazowe - dostępne są w klasach 1, 2, oraz 3. Obejmują czapko-maski, półmaski medyczne, chirurgiczne, higieniczne, półmaski węglowe, maski/półmaski filtrujące przeciwpyłowe, chroniące przed związkami kwaśnymi, organicznymi oraz oparami spawalniczymi. Maski dopasowują się do danej twarzy. Wykonane są z materiałów najwyższej jakości, przy stosowaniu nowoczesnych technologii. Maski i półmaski ochronne wielokrotnego użytku są proste w obsłudze. Oferowane w zestawach z kompletem filtrów i odpowiednimi pochłaniaczami, stanowią zabezpieczenie przed zagrożeniami gazowymi, lakierniczymi, pyłowymi i chemicznymi. Dostępne są również zabezpieczenia przeciw pestycydom, a także modele higieniczne BHP. Na rynku istnieją też gotowe zestawy masek i półmasek, dostępnych z filtrami przeciwpyłowymi i gazowymi. Ich wybór zależy od środowiska i warunków, w jakich przebywa pracownik.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium