×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Czym charakteryzuje się dobre obuwie robocze i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Czym charakteryzuje się dobre obuwie robocze i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Rodzaje obuwia roboczego

Podziału obuwia roboczego można dokonać, biorąc pod uwagę różne kryteria. Jednym z nich są parametry ochronne charakteryzujące konkretną grupę obuwia. Na tej podstawie wyróżniamy:
  • Obuwie bezpieczne – ten typ obuwia posiada pewne cechy ochronne, jednak w ograniczonym zakresie. Zapewnia ochronę palców stopy przy użyciu wbudowanych podnosków. Jednak ich wytrzymałość jest ograniczona i zapewnia ochronę przed uderzeniem, którego energia nie przekracza 200 J.
  • Obuwie ochronne – jak sama nazwa wskazuje, ten typ obuwia posiada właściwości ochronne. Nie powinno się jednak mylić go z obuwiem bezpiecznym. Obuwie ochronne również jest wyposażone w podnoski, które zapewniają ochronę palców stóp. Jednak ich wytrzymałość oraz właściwości ochronne są mniejsze niż w przypadku obuwia bezpiecznego i wystarczające są na uderzenia, których energia nie przekracza 100 J.
  • Obuwie zawodowe – ten typ obuwia nie posiada właściwości ochronnych, nie jest wyposażony w ochronne podnoski i zalecany jest do codziennego użytkowania w miejscach, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stóp. Najczęściej obuwiem zawodowym są tak zwane „chodaki”, powszechnie stosowane w szpitalach i przychodniach, gdzie wymagana jest szczególna czystość czy wręcz sterylność. Do obuwia zawodowego można także zaliczyć trampki i tenisówki, które są często stosowane przez personel sprzątający.
Podział obuwia roboczego według drugiego kryterium uwzględnia typ konstrukcji buta. W tej klasyfikacji wyróżnia się obuwie:
  • typu „A” – z niską cholewką,
  • typu „B” – trzewiki,
  • typu „C” – sięgające do połowy łydki,
  • typu „D” – sięgające do wysokości kolana,
  • typu „E” – sięgające powyżej wysokości kolana.
Wybór konkretnego typu obuwia spośród wymienionych uzależniony jest od rodzaju prac, warunków, w jakich praca jest wykonywana, i potencjalnych zagrożeń. Należy także wspomnieć, że obuwie robocze może chronić przed różnymi typami zagrożeń, takimi jak czynniki mechaniczne, biologiczne, chemiczne, termiczne, porażenie prądem elektrycznym, czynniki atmosferyczne, przy zagrożeniu wybuchem czy przed powstawaniem i przeskakiwaniem ładunków elektrostatycznych. Obuwie robocze dostępne jest w trzech klasach ochronnych:
  • klasa I – wykonane ze skóry lub innych materiałów, jednak niebędące obuwiem całogumowym oraz całotworzywowym,
  • klasa II – obuwie całogumowe (wulkanizowane) lub całotworzywowe (formowane wtryskowo),
  • hybrydowe – obuwie mieszane łączące cechy obuwia klasy I oraz klasy II; w obuwiu hybrydowym stopa jest całogumowa lub całotworzywowa, natomiast górna część i cholewka wykonane są ze skóry lub innych materiałów.

Wybór odpowiedniego obuwia roboczego

Wybierając obuwie robocze, najważniejsze jest, aby kierować się konkretnymi i specyficznymi wymaganiami, jakie stawiane są przed tego typu obuwiem w konkretnej branży czy zakładzie pracy. Wybór powinien być poprzedzony dokładnym zapoznaniem się z rodzajami, typami i możliwościami ochronnymi butów. Każde obuwie robocze powinno posiadać oznaczenia dotyczące materiałów, z jakich zostało wykonane, a także możliwości ochronnych, jakie je charakteryzują. Dodatkowo w przypadku obuwia ochronnego i obuwia bezpiecznego należy zwrócić uwagę na oznaczenia norm bezpieczeństwa. Obuwie posiadające takie oznaczenia spełnia najwyższe standardy ochronne. Warto wybierać właśnie takie obuwie – dokładnie sprawdzone i przetestowane. Normy te mają natomiast odpowiednio mniejsze znaczenie w przypadku obuwia zawodowego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium