×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Czym charakteryzują się artykuły medyczne i gdzie znajdują zastosowanie + Infografika

Czym charakteryzują się artykuły medyczne i gdzie znajdują zastosowanie + Infografika

Artykuły medyczne, czyli co dokładnie mieści się w tej grupie produktów?

Artykuły medyczne najczęściej kojarzą się z produktami, które można nabyć w aptece. Warto jednak wiedzieć, że do artykułów medycznych zaliczają się materiały, które można kupić w sklepach ze sprzętem BHP. I bynajmniej nie są to materiały służące wyłącznie do udzielenia pomocy w razie wypadku czy opatrzenia ran, ale również mające na celu zapobieganie sytuacjom niebezpiecznym, czy zagrażającym zdrowiu. Pośrednio artykuły medyczne zaliczają się do grupy środków ochrony indywidualnej pracowników. Do artykułów medycznych należy odzież medyczna, produkty medyczne i rękawice medyczne. Jest to podział umowny, który pomaga usystematyzować całą obszerną grupę produktów, jakimi są artykuły medyczne.   Czym charakteryzują się artykuły medyczne i gdzie znajdują zastosowanie - Infografika   Zalicza się do nich między innymi rękawice, czepki polipropylenowe, fartuchy flizelinowe oraz foliowe, koce ratunkowe, ochraniacze obuwia, maseczki chirurgiczne i higieniczne, stazy, półmaski do sztucznego oddychania oraz zimne kompresy. Artykuły medyczne są produktami jednorazowego użytku; taka konieczność podyktowana jest względami higienicznymi. Dzięki swojej jednorazowości pozwalają zachować nie tylko maksymalną higienę, ale w niektórych przypadkach nawet sterylność. Właśnie ze względu na swoją jednorazowość, produkty te nazywane są artykułami krótkotrwałego stosowania. Branżą, która w codziennej pracy najczęściej korzysta z artykułów medycznych, jest służba zdrowia. Wynika to z charakteru pracy i potrzeby zachowania najwyższych standardów higienicznych w każdej sytuacji i podczas różnych czynności oraz procesów. Jednorazowe artykuły medyczne oprócz wysokiej higieny, charakteryzują się także minimalnymi kosztami utrzymania. Nie wymagają one prania ani sterylizacji, co pozwala na poczynienie pewnych oszczędności w tym zakresie, bez potrzeby rezygnacji z czystości i higieny. Oprócz służby zdrowia, po niektóre artykuły medyczne, sięgają również kosmetyczki czy pracownicy salonów tatuaży.

Podstawowe artykuły medyczne i ich zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy, do trzech podstawowych kategorii artykułów medycznych zalicza się jednorazowa odzież medyczna, pomocnicze produkty medyczne oraz jednorazowe rękawice medyczne. Jednorazowa odzież medyczna wykonana jest z fizeliny polipropylenowej. Odzież taka jest zalecana przez producentów do stosowania dla potrzeb laboratoryjnych oraz do użytku chirurgicznego. Wynika to z faktu, że odzież ta jest nie tyle higieniczna, co wręcz sterylna. Nadaje się więc do stosowania na sterylnych blokach chirurgicznych. Dzięki niej zostaje całkowicie wyeliminowane ryzyko kontaktu z zarazkami i drobnoustrojami. Oprócz odzieży wykonanej z fizeliny polipropylenowej, w sklepach ze sprzętem BHP dostępna jest także odzież wykonana z materiału foliowanego. Polecana jest ona przez producentów szczególnie do przeprowadzania tak zwanych zabiegów mokrych. Pomocnicze produkty medyczne to grupa artykułów, które mają za zadanie wspomaganie czynności medycznych. Zaliczają się do niej między innymi maseczki higieniczne, maseczki chirurgiczne, maseczki do sztucznego oddychania, koce ratunkowe termoizolujące, kompresy zimne cito oraz stazy, czyli opaski uciskowe. Produkty te, aby mogły być one zaliczane do artykułów medycznych, muszą spełniać odpowiednie normy oraz posiadać atesty i dopuszczenia. Jednorazowe rękawice medyczne są najczęściej i najszerzej stosowanymi artykułami medycznymi. Stosowane są zarówno w służbie zdrowia do zabiegów diagnostycznych oraz zabiegowych, w laboratoriach różnego typu, ale również w zakładach kosmetycznych czy studiach tatuażu i piercingu. Rękawice medyczne dostępne są w różnych kolorach, tj. białym, transparentnym, niebieskim, czarnym lub fioletowym i wykonane są zarówno z lateksu, jak i winylu, nitrylu czy chloroprenu. Jednorazowe rękawice medyczne również są jałowe, dla zapewnienia największej higieny i bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium