×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Czy twoje biuro odpowiada normom bhp?

Czy twoje biuro odpowiada normom bhp?

Prowadzi to często do sytuacji, w których wykonujemy naszą pracę w warunkach, które się zupełnie do tego nie nadają. Warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami BHP dotyczącymi odpowiedniej przestrzeni biurowej i przekonać się, czy twoje miejsce pracy im odpowiada.

WŁAŚCIWE WYMIARY POMIESZCZENIA BIUROWEGO

Wymiary biura uzależnione są od liczby pracujących w nim osób. Każdy z pracowników musi posiadać minimum 13m3 wolnej objętości przestrzeni oraz minimum 2m2 ­wolnej powierzchni podłogi. Biuro zaprojektowanie zgodnie z zasadami BHP nie powinno także być niższe niż 3m.

Obecnie często stosuje się wydzielanie stanowisk pracy za pomocą ścianek działowych. Obniżają one poziom hałasu i gwarantują pracownikom prywatność. Należy jednak pamiętać, aby były one wykonane z materiału, który będzie odporny na rozbicie oraz zamocowane tak, aby ich przewrócenie i rozbicie było jak najbardziej utrudnione.

Ważne, aby pracownicy mieli możliwość swobodnego wychodzenia z pomieszczenia i wchodzenia do niego bez używania klucza.

ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w biurowej pracy jest oświetlenie. W dużej mierze to od niego zależy efektywność oraz samopoczucie pracowników. Czy po całym dniu spędzonym w pracy twoje oczy są zmęczone? Pieką cię lub bolą? Wszystko wskazuje na to, że w twoim biurze oświetlenie jest nieprawidłowe. Poza problemami ze wzrokiem może to prowadzić także do obniżenia wydajności twojej pracy, a nawet do wypadku.

Natężenie światła w przeciętnym miejscu pracy biurowej powinno wynosić minimum 500 luksów (lx), a oświetlenie powinno dawać światło rozproszone, pozbawione kontrastów, niemal bezcieniowe. Warto pamiętać, że stosunek natężenia oświetlenia w pomieszczeniach, po których najczęściej się poruszasz, nie może być większy niż 5:1. Dzięki temu twoje oczy będą się łatwo adaptowały do takiej różnicy, a zmiany natężenia światła nie będą dla ciebie uciążliwe. Te proporcje powinny zostać zachowane także w wypadku łączenia oświetlenia we wnętrzu pokoju, jasności panującej za oknem oraz światła padającego z lampki biurowej. Jeśli w biurze panują w oświetleniu nadmierne kontrasty, może to być powodem zmniejszania się u pracowników ostrości widzenia, trwałego osłabienia wzroku czy krótkowzroczności.

HAŁAS

W pomieszczeniu biurowym natężenie hałasu nie może przekraczać 65 dB. Najczęściej w biurach nie występują dźwięki o natężeniu takim, by mogły spowodować uszkodzenie słuchu, jednak hałas imitowany przez telefony, faksy czy kserokopiarki może mieć charakter przeszkadzający. Warto wtedy spróbować zminimalizować głośność takich urządzeń, odgrodzić je od przestrzeni bezpośredniej pracy lub przenieść do innego pomieszczenia. Większy problem pojawia się w momencie, gdy biuro znajduje się w pobliżu miejsca, gdzie wytwarzany jest niedopuszczalny poziom hałasu. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek podjąć działanie mające na celu ograniczenie nadmiernego huku.

OPTYMALNA TEMPERATURA I WENTYLACJA

Kolejną rzeczą, która zdecydowanie wpływa na jakość pracy oraz samopoczucie podczas jej wykonywania, jest odpowiednia temperatura panująca w pomieszczeniu. Nie powinna być ona niższa niż 18°C. Optymalna temperatura, która zapewni pracownikom najlepsze samopoczucie to temperatura pomiędzy 20°C a 24°C. Latem powinna być bliższa górnej granicy, zimną - niższej. Dzięki temu unikniemy uczucia chłodu oraz zbytniego gorąca.

Do odpowiedniego komfortu cieplnego osób pracujących w biurze przyczynia się także odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz wentylacja.  Najczęściej wystarczająca jest wentylacja naturalna (grawitacyjna), która powinna zapewniać minimum 0,5-krotną wymianę powietrza na godzinę. Czasem jednak jest ona niewystarczająca i należy zamontować w pomieszczeniu wyciąg mechaniczny. Powinien być on włączany jedynie według potrzeb, gdyż jest źródłem sporego hałasu, które może przeszkadzać w pracy.

Warto pamiętać, że stosowanie się do zasad BHP to ważne zagadnienie w miejscu pracy i każdy pracodawca powinien traktować je w sposób priorytetowy, niezależnie od tego, czy mówimy o placu budowy czy o pomieszczeniach biurowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium