×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Czy odzież robocza i odzież ochronna oznaczają to samo?

Czy odzież robocza i odzież ochronna oznaczają to samo?

Cechy charakterystyczne odzieży roboczej

    Odzież robocza swoim krojem i materiałem wykonania musi być dostosowana do stanowiska oraz rodzaju pracy, jaka będzie w niej wykonywana. Za zapewnienie pracownikowi odzieży roboczej zawsze odpowiada pracodawca. W przepisach BHP można znaleźć ogólne wskazówki dotyczące tego, kiedy i na jakich stanowiskach stosować odzież roboczą. Najogólniej rzecz biorąc, można powiedzieć, że odzież robocza powinna być używana przez pracowników, którzy wykonują prace i zadania grożące trwałym zabrudzeniem lub zniszczeniem ich własnej odzieży. Innymi słowy odzież robocza ma za zadanie zastąpić bądź zabezpieczyć prywatne ubrania pracownika. Jej krój i inne cechy dodatkowe są uzależnione od charakteru pracy i wymagań danego stanowiska.

Czym charakteryzuje się odzież ochronna

    Odzież ochronna służy nie tylko ochronie odzieży pracownika, ale ma za zadanie również zabezpieczać zdrowie i życie pracowników. Jest stosowana na stanowiskach, na których występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Wykonana jest ze specjalnych materiałów zapewniających skuteczną ochronę przed różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi.  Odzież o cechach ochronnych jest dostępna w różnych wariantach, dobieranych pod kątem występującego w danym miejscu ryzyka urazu. Odzież ochronna zabezpiecza przed zagrożeniami o charakterze mechanicznym, chemicznym, termicznym, biologicznym oraz atmosferycznym. Niejednokrotnie na niektórych stanowiskach wykonanie pracy bez odpowiedniej odzieży ochronnej zupełnie nie byłoby możliwe. Dostępne są różne elementy odzieży ochronnej, poczynając od spodni i koszul przez kurtki, na kombinezonach kończąc. Dodatkowo może być ona stosowana jako ubranie wierzchnie, zakładane na odzież roboczą lub własną pracownika, bądź też jako samodzielne ubranie nakładane bezpośrednio na gołą skórę czy bieliznę.

Kiedy odzież robocza, a kiedy ochronna?

    Różnica pomiędzy odzieżą roboczą a odzieżą ochronną jest jasna i wyraźna. Nie powinno więc sprawiać problemów stwierdzenie, czy na konkretnym stanowisku należy wyposażyć pracowników w odzież roboczą czy też w odzież ochronną. Jednak w praktyce podjęcie decyzji o jej wyborze często stanowi niemały problem.  Najlepiej zacząć od wykonania analizy ryzyka i zagrożeń, jakie pracownik może napotkać na danym stanowisku. Po dokonaniu takiej analizy znacznie łatwiej jest uświadomić sobie zagrożenia i tym samym wybrać odpowiednią odzież do pracy. Jeżeli podczas analizy ryzyka nie wykryto żadnych zagrożeń dla życia lub zdrowia pracowników, ale na przykład mają oni do czynienia z mocno brudzącymi substancjami, takimi jak smary czy oleje, to należy wyposażyć zatrudnionych w odzież roboczą. Najlepszym przykładem jest praca mechanika czy pracownika budowlanego.  Jeśli natomiast na swoim stanowisku pracy pracownik spotyka się z zagrożeniami o charakterze mechanicznym, chemicznym, termicznym, biologicznym lub atmosferycznym, to niezbędne jest zapewnienie mu odzieży ochronnej. Ponadto wybierając taką odzież, należy odpowiednio dobrać ją do rodzaju zagrożenia. Inne ubranie sprawdzi się w kontakcie z zagrożeniami mechanicznymi, inne natomiast będzie stanowiło skuteczną barierę dla zagrożeń chemicznych. Dodatkowo dokonując zakupu odzieży ochronnej, zawsze należy upewnić się, że jest ona całkowicie zgodna z obowiązującymi normami dla danego typu zabezpieczeń.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium