HML co to znaczy?
Ochronniki słuchu zgodnie z normą EN352 ocenia się przy użyciu kilku metod w celu określenia skuteczności redukcji hałasu. Każda ocena określa ilościowo wydajność tłumienia w inny sposób, dostarczając informacji, które można wykorzystać przy wyborze ochronników słuchu i zatyczek do uszu.
Wartości HML stanowią szacunkową ochronę zapewnianą przez ochronniki słuchu przy różnych częstotliwościach. Produkty są oceniane w celu określenia wydajności w trzech zakresach częstotliwości:
- H – Wysoki (High)
- M – Średni (Medium)
- L – Niski (Low)
Wartości HML podano na opakowaniu ochronników słuchu oraz w ulotce z instrukcją obsługi dostarczanej z każdym produktem. Informacje te można wprowadzić do kalkulatora ochrony słuchu, aby określić, czy dany ochronnik słuchu będzie zapewniał odpowiednie tłumienie w stosunku do określonego, zmierzonego poziomu hałasu. Aby zastosować metodę HML, potrzebne będą pomiary poziomu ciśnienia akustycznego ważonego A i C, które powinien wykonać inspektor BHP lub wyspecjalizowana firma dysponująca odpowiednim sprzętem.
Dostępne są również pełne dane dotyczące tłumienia. Korzystanie z pełnych danych dotyczących tłumienia przy wyborze ochronnika słuchu zapewnia większą dokładność tam, gdzie w zagrożeniu hałasem dominuje hałas o pojedynczych częstotliwościach, szczególnie w przypadku hałasu, w którym dominują niskie częstotliwości.
Przykładowa specyfikacja tłumienia hałasu zależnie od częstotliwości nauszników JSP Sonis1
Stosowanie metody HML uwzględnia zawartość częstotliwości w szumie, co pozwala na dokładniejsze oszacowanie ochrony niż metoda SNR.
Podręczny, kalkulator tłumienia dźwięków JSP w oparciu o średnie wartości SNR tłumienia hałasu