Cechy kurtki roboczej BHP
Dodano: 20-10-2020 w kategorii: -
Przepisy o odzieży roboczej
Zapewnienie odzieży roboczej jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. Odzież robocza i obuwie robocze powinny być nieodpłatnie przekazane pracownikowi, gdy w wykonywanej przez niego pracy istnieje ryzyko trwałego zabrudzenia lub zniszczenia jego własnych ubrań. Ponadto odzież robocza jest stosowana wszędzie tam, gdzie wymagają tego względy technologiczne, sanitarne lub wynikające z bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepis, który wymienia obowiązki pracownika i pracodawcy w związku z zapewnieniem, użytkowaniem oraz konserwacją odzieży roboczej to art. 237 Kodeksu pracy.
Zadania kurtki roboczej BHP
Kurtka robocza jest zdecydowanie odzieżą wielofunkcyjną. Jej zadania zmieniają się w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. Wybór kurtki roboczej BHP jest także uzależniony od rodzaju pracy oraz warunków panujących na danym stanowisku. Duże znaczenie ma to, czy pracownik wykonuje zadania w budynku i okazjonalnie wychodzi na zewnątrz, czy pracuje w zadaszonej hali lub pod gołym niebem. Największe wymagania stawia się odzieży roboczej dla osób wykonujących swoje obowiązki na dworze.
Latem kurtka robocza musi być lekka i przewiewna, ale jednocześnie wodoodporna, zapewniająca skuteczną ochronę przed deszczem. Jesienią dobrze jest, gdy kurtka robocza BHP dobrze chroni przed zimnym wiatrem i deszczem. Zimą natomiast musi zapewnić odpowiednią ochronę przed mrozem i innymi niesprzyjającymi w tej porze roku warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, że niezwykle trudno wybrać jedną kurtkę roboczą, która posłuży pracownikowi przez cały rok. Producenci odzieży roboczej nie ustają w wysiłkach, aby sprostać oczekiwaniom klientów.
Można więc znaleźć kurtki robocze na konkretną porę roku zaspokajające potrzeby klientów. Można też wybrać odzież roboczą całoroczną, wyposażoną w przeciwdeszczową powłokę, ocieplaną podszewkę do odpinania w cieplejsze dni, skutecznie zabezpieczającą przed wiatrem. Bywa również, że kurtka robocza BHP pełni dodatkowe funkcje. Doskonałym przykładem jest odzież ostrzegawcza stosowana przez drogowców, kolejarzy czy transportowców. Kurtki robocze dla tych grup zawodowych bezwzględnie muszą mieć elementy odblaskowe; dobrze, jeśli mają fluorescencyjny, mocny, ostrzegawczy kolor. Taka odzież zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych zadań.
Kurtka robocza BHP. Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby odzież robocza była dostosowana do warunków pracy. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze kurtki roboczej. Nie bez znaczenia jest materiał, z którego wykonano odzież roboczą.
Obecnie w przemyśle odzieżowym dla odzieży przeznaczonej do pracy stosowane są takie materiały jak: bawełna, poliester, elastan, akryl, poliamid oraz ich mieszanki. Bawełna i elastan ze względu na swoje cechy doskonale sprawdzają się w warstwach odzieży przylegających do ciała. Poliester oraz poliamid są materiałami szczególnie odpornymi na różnego rodzaju uszkodzenia. Natomiast na wierzchnie warstwy kurtki roboczej lepiej wybrać materiały o cechach wodoodpornych.
Ważna jest również jakość wykonania. Zwróćmy więc uwagę na rodzaj szwów i zamków, a także sposób ich wszycia. Kurtki robocze BHP to odzież mocno eksploatowana, dlatego ich wykonanie i jakość powinny być na najwyższym poziomie, żeby służyły pracownikowi jak najdłużej.