×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Bezpieczna praca w laboratorium wskazówki

Bezpieczna praca w laboratorium wskazówki

Bezpieczeństwo w laboratorium: Kompleksowe Podejście do Zagadnienia

Czy zdajesz sobie sprawę, o czym absolutnie nie powinieneś zapominać, tworząc bezpieczne środowisko pracy w laboratorium? Bez względu na branżę - farmaceutyczną, kosmetyczną, inżynierii przemysłowej czy produkcji żywności - konieczne jest przyjęcie skutecznych środków ochrony, aby stworzyć bezpieczne, wydajne i komfortowe miejsce pracy dla wszystkich.

Dla każdego laboratorium, dążącego do osiągnięcia najwyższego poziomu bezpieczeństwa, kluczowe jest zapewnienie, aby wszyscy pracownicy byli zawsze wyposażeni w odpowiednią odzież ochronną i artykuły BHP. Zasady bezpiecznej pracy w laboratoriach chemicznych zostały szczegółowo opisane w normach technicznych. Sprawdź jakie parametry ochronne musisz zastosować. Pomocą mogą być karty charakterystyk chemikaliów z których będziesz korzystał.

Poniżej przedstawiamy przegląd podstawowych środków ochrony indywidualnej ŚOI, które powinny stanowić standardowe wyposażenie każdego pracownika laboratorium. Chociaż indywidualne potrzeby laboratoriów mogą się różnić, wiele środków ochrony indywidualnej jest wspólnych dla wszystkich.

Środki ochrony indywidualnej można podzielić na dwie kategorie:

  • Do codziennego użytku
  • Specjalnego zastosowania

Środki ochrony indywidualnej do codziennego użytku:

  1. Obuwie bezpieczne: Bezpieczne obuwie odgrywa kluczową rolę w laboratorium z kilku powodów. Nie tylko zapewnia stabilność i przyczepność, pomagając uniknąć niekontrolowanego poślizgu czy potknięcia, ale także chroni stopy przed ciężkimi lub ostrymi przedmiotami. Obuwie bezpieczne, wyposażone w metalowe lub niemetalowe podnoski oraz antypoślizgową podeszwę, jest teraz niezwykle lekkie i komfortowe. Fasony obuwia konfekcyjnego i sportowego są szczególnie chętnie wybierane przez profesjonalistów.

  2. Ochrona wzroku - Okulary i Gogle Ochronne: Odpryski ciał stałych i cieczy w pracy laboratoryjnej to codzienne doświadczenia. Okulary odporne chemicznie chronią oczy przed obcymi substancjami, które mogą spowodować uszkodzenia wzroku. Gogle, szczelnie przylegające do twarzy, są kluczowe przy pracy w środowisku chemicznym lub z dużą ilością pyłów. W przypadku możliwych odprysków żrących substancji zaleca się stosowanie osłon całej twarzy wykonanych z octanu.

  3. Rękawice Ochronne: Rękawice chemiczne, tak jak inne środki ochrony indywidualnej, powinny być dopasowane do specyficznych zagrożeń w miejscu pracy. Wybór materiałów, takich jak nitryl, lateks, butyl czy neopren, zależy od rodzaju substancji, przed którą mają chronić. Zastanów się nad wyborem rękawic jedno lub wielorazowych zależnie od specyfiki pracy oraz wymaganego poziomu ochrony.

  4. Odzież Ochronna: Fartuchy i kombinezony chemiczne powinny być starannie dopasowane i wybrane w zależności od ryzyka związanego z pracą. Odpowiednio zapięte i noszone w miejscu pracy, chronią skórę oraz odzież spodnią przed substancjami niebezpiecznymi.

Środki ochrony indywidualnej specjalistyczne:

  1. Maski Filtrujące i Chemiczne: Pełnotwarzowe maski są zalecane w laboratoriach przetwarzających substancje toksyczne, zakaźne lub lotne, gdzie niebezpieczne chemikalia mogą dostawać się do oczu lub nosa. W zalezności od substancji sprawdź parametry ochronne pochłaniaczy gazowych. Łatwa identyfikacja dzięki znormalizowanym symbolom. A - gazy organiczne, B - nieorganiczne, E - kwaśne, K - amoniak i pochodne. Na rynku dostępne są kombinacje oraz pochłaniacze wielogazowe np. ABEK. 

  2. Kombinezony chemiczne Tyvek: Kombinezony Tyvek od DuPont to doskonały wybór dla prac wymagających specjalnej odzieży ochronnej. Zapewniają skuteczną ochronę przed cieczami, aerozolami, chemikaliami i cząstkami pyłów. 

W zakończeniu, ten krótki przewodnik nie ma być traktowany jako pełny przewodnik bezpieczeństwa, lecz jako ogólne omówienie środków ochrony indywidualnej powszechnie stosowanych w laboratoriach chemicznych. Środki ochrony codziennego użytku powinny być dostępne dla każdego pracownika laboratorium chemicznego, natomiast środki specjalistyczne są dobierane indywidualnie w zależności od konkretnych zagrożeń.

Niemniej jednak, każdy pracownik powinien zawsze przestrzegać standardów bezpieczeństwa obowiązujących w ich dziedzinie zawodowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium