×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Bezpieczeństwo na drodze – jak chronić zdrowie i życie pracowników

Bezpieczeństwo na drodze – jak chronić zdrowie i życie pracowników

Czym są prace na drodze

Na co dzień prawdopodobnie nie myślimy o tym zbyt wiele. Jednak aby drogi w całym kraju były przejezdne i utrzymane w dobrym stanie, muszą na to pracować tysiące pracowników. Praca wykonywana przez nich nie należy do szczególnie bezpiecznych. Chociaż nie każdemu wydaje się to oczywiste, to jednak źle zabezpieczone czy niepoprawnie oznakowane prace wykonywane na drodze, mogą nieść ogromne niebezpieczeństwo dla znajdujących się na jezdni pracowników. Prace na drodze to między innymi ich budowa. Jednak wtedy najczęściej droga jest całkowicie zamknięta a tym samym ryzyko zminimalizowane. Znacznie częściej czynności prowadzone na drogach to prace remontowe, a te odbywają się przy trwającym ruchu. Dzieje się tak również w przypadku wprowadzenia ruchu wahadłowego. Z powodu trwających na drodze prac, pracownik kierujący ruchem powinien być wyposażony w odpowiednią odzież. Do prac na drodze należy także malowanie pasów, które musi odbywać się okresowo, gdyż znaki poziome wymalowane na drodze zwyczajnie się ścierają. Prace na drodze czy w bezpośrednim jej sąsiedztwie to także wszelkiego rodzaju prace porządkowe na poboczach, czyli między innymi koszenie traw lub przycinanie gałęzi nazbyt wystających na jezdnię. Sytuacji pracy na drodze jest naprawdę wiele. Ważne więc, by pracownicy podczas wykonywania swoich obowiązków byli bezpieczni.

Sposoby zabezpieczania pracowników podczas pracy na drodze

Podobnie jak w przypadku wszelkich środków ochrony, tak i w sytuacji pracy na drodze do wyboru mamy środki chroniące indywidualnego pracownika, jak i całą grupę pracowników. Jednak o ile najczęściej środki ochrony indywidualnej i zbiorowej można używać zamiennie, o tyle w przypadku prac na drodze muszą być one stosowane jednocześnie. Tylko takie połączenie gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo prac na drodze.

Po pierwsze, odpowiednie oznakowanie i odgrodzenie pracowników

Odpowiednie rozporządzenia Ministra Infrastruktury regulują sposób, w jaki powinny być zabezpieczone prace prowadzone na drodze. Wybór stosowanego zabezpieczenie jest  uzależniony od rodzaju drogi, a w związku z tym również maksymalnej prędkości, z jaką mogą się na niej poruszać samochody. Jednak na każdej drodze elementem niezbędnym do odgrodzenia i zabezpieczenia prac na drodze bariery i barierki. Wykonane są one z trwałych materiałów, odpornych na warunki pogodowe, pomalowane na kolor czerwony i biały gwarantują doskonałą widoczność w dzień. Natomiast pokrycie ich specjalną warstwą odblaskową gwarantuje także doskonałą widoczność przy gorszych warunkach pogodowych, na przykład w deszczu, jak również, dzięki odbiciu światła, w nocy. Dodatkowo do dyspozycji pracodawcy zabezpieczającego swoich pracowników pracujących na drodze, są także pachołki. Dostępne są one w wyraźnych fluorescencyjnych kolorach, pomarańczowym, nieco rzadziej żółtym. Oprócz dobrze widocznych kolorów, pachołki posiadają też odblaskowe elementy. Ponadto w asortymencie sklepów ze sprzętem BHP dostępne są także taśmy ostrzegawcze i przylepne, które również pozwalają doskonale oznaczyć miejsce prac na drodze.

Po drugie, odzież ochronna i odblaskowa

Odpowiednia odzież odblaskowa jest równie ważna, jak na przykład oznakowanie i odgrodzenie prac trwających na drodze. Do wyboru są czapki z daszkiem, kamizelki i szelki odblaskowe. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych pracownicy mogą nałożyć kamizelki odblaskowe na grubszą odzież. Jednak nawet kurtki czy spodnie powinny mieć wyraźne elementy odblaskowe. Odblaski są niewielkimi elementami umieszczanymi na odzieży a w niesprzyjających warunkach niewyobrażalnie zwiększają widoczność. Nie warto tego lekceważyć.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium