×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Bądź bezpieczny pracując na wysokości

Bądź bezpieczny pracując na wysokości

Kto może wykonywać prace na wysokości?

Prace na wysokości wymagają od pracowników ogromnej koncentracji i szczególnej uwagi. Bardzo dużą rolę w zachowaniu bezpieczeństwa odgrywa także odpowiednie przeszkolenie pracowników, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pracy na wysokości oraz nadzór przełożonego, kierownika bądź brygadzisty. Oprócz tego ważne jest, aby pracownik pełniący obowiązki na wysokości odbył niezbędne badania lekarskie oraz nie wykazywał żadnych przeciwwskazań. Zupełnie oczywiste jest, że nie można do pracy na wysokości kierować pracowników posiadających lęk wysokości. Pracownik bojący się znacznych wysokości nie będzie odpowiednio skupiony na pracy. Tym samym jego praca będzie mniej efektywna, a dodatkowo pracownik taki może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego i współpracowników. Wyraźnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości są również problemy z równowagą związane z zaburzeniami pracy błędnika oraz niektóre wady wzroku, które zaburzają ocenę odległości. Jednak wszelkie przeciwwskazania zdrowotne powinny zostać wykryte podczas badań lekarskich.

Sprzęt chroniący pracowników podczas prac na wysokości

Każdy pracodawca ma bezwzględny obowiązek zapewnić pracownikowi odpowiedni sprzęt, który pozwoli wykonywać pracę nie tylko efektywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Dokładnie zostało to określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.).  W rozporządzeniu tym określono prace na wysokości jako szczególnie niebezpieczne, a więc takie, które wymagają stosowania środków ochrony indywidualnej bądź zbiorowej. Ważnym przepisem prawnym jest również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401). Oprócz tego wybierając sprzęt, który ma służyć do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników pracujących na wysokości należy sprawdzić ich zgodność z normami bezpieczeństwa. Każdy sprzęt posiada oddzielną normę, która określa dokładne parametry sprzętu. Najchętniej wykorzystywane, ale także najlepiej sprawdzające się w ochronie pracowników na wysokościurządzenia samozaciskowe, linki bezpieczeństwa, amortyzatory, urządzenia samohamowne, szelki bezpieczeństwa i systemy powstrzymywania spadania. Niezbędne parametry każdego z tych sprzętów określa oddzielna norma.

Normy dotyczące sprzętu chroniącego przed upadkiem

Jak już wspomniano, każdy sprzęt chroniący pracownika przed upadkiem z wysokości, musi być zgodny z określoną normą. Warto wiedzieć jakie to normy, ponieważ na sprzęcie znajdują się jedynie oznaczeniach symboliczne norm:
  • PN-EN353-2:1996 – Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Urządzenia samozaciskowe z giętką prowadnicą,
  • PN-EN361:1997 – Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Szelki bezpieczeństwa,
  • PN-EN 813:2008 – Indywidualny sprzęt zapobiegający upadkom z wysokości. Uprząż biodrowa,
  • PN-EN354:1997 – Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Linki bezpieczeństwa,
  • PN-EN355:1997 – Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Amortyzatory,
  • PN-EN795:1999 – Ochrona przed upadkiem z wysokości. Urządzenia kotwiczące,
  • PN-EN ISO 14122 – Bezpieczeństwo. Stałe środki dostępu do maszyn. Część 3: Schody, schody drabinowe i balustrady,
  • PN-EN 13374 – Tymczasowe systemy zabezpieczeń na krawędzi budynków. Tymczasowe systemy zabezpieczeń na krawędzi budynków –  Opis techniczny wyrobu, metody badań.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium