×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Artykuły medyczne w klinikach i punktach medycznych

Artykuły medyczne w klinikach i punktach medycznych

Podstawowym elementem różnicującym wyposażenie klinik i punktów medycznych jest zakres świadczonej przez nie pomocy. Wykonywanie zabiegów czy badań laboratoryjnych w oddziałach szpitalnych wymaga wykorzystania innych artykułów, niż w punktach medycznych stworzonych z myślą o pierwszej pomocy.

Wyposażenie klinik

Lekarze, pielęgniarki czy laboranci zatrudnieni w placówkach szpitalnych powinni być wyposażeni w odzież ochronną i rękawiczki. Artykuły medyczne chronią biały personel przed szkodliwymi czynnikami w środowisku pracy i minimalizują ryzyko zawodowe. Odzież ochronna jest barierą przed drobnoustrojami i chorobami przenoszonymi np. drogą kropelkową. Środki ochrony indywidualnej dla personelu spełniają podwójną rolę. Po pierwsze, zapobiegają kontaktowi z zakażoną krwią i płynami ustrojowymi pacjentów (np. podczas operacji, diagnostyki, badań laboratoryjnych). Po drugie, dzięki stworzeniu sterylnych warunków, chronią pacjenta (np. w trakcie zabiegów chirurgicznych) przed mikroorganizmami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Kluczowymi artykułami medycznymi zgodnymi z normami BHP w klinikach są:

- staza, czyli opaska uciskowa (przeznaczona do pobierania i tamowania krwi, najczęściej używana w laboratoriach diagnostycznych);

- fartuch laboratoryjny (gwarantuje zabezpieczenie przed niebezpiecznymi substancjami i zabrudzeniami);

- półmaska medyczna chirurgiczna (wykorzystywana przy zabiegach chirurgicznych i w laboratoriach);

- rękawice nitrylowe (niesterylne, najczęściej wykorzystywane do diagnostyki);

- rękawice diagnostyczne (lateksowe, używane przez personel medyczny i zespoły ratunkowe przy wstępnym badaniu pacjenta);

- rękawice medyczne chirurgiczne (jałowe, sterylizowane promieniami Gamma i wielokrotnie płukane, chronią powierzchnię rąk przed drobnoustrojami i wirusami, wykorzystywane przy zabiegach i operacjach);

- rękawice medyczne winylowe (przeznaczone do prac w środowisku diagnostycznym i terapeutycznym);

- czepko-maska (zabezpiecza włosy i drogi oddechowe, wykorzystywana podczas operacji i badań laboratoryjnych);

- fartuch foliowy (zabezpiecza odzież wierzchnią);

- czepek ochronny (wykorzystywany przez personel medyczny oraz pacjentów);

- fartuch higieniczny (przeznaczony dla osób odwiedzających pacjentów);

Wszystkie powyższe artykuły medyczne znaleźć można w naszym sklepie internetowym pod adresem https://www.glovex.com.pl/shop/pl/c/Artykuly-medyczne/151.

Wyposażenie punktów medycznych

Wyposażenie punktów medycznych zależy od specyfiki miejsca, w którym usytuowano dany punkt.  Oprócz podstawowych artykułów medycznych, mogą znaleźć się w nich akcesoria do ochrony wzroku, słuchu czy dróg oddechowych. Ważnym elementem jest prawidłowe oznakowanie punktu medycznego, co osobom postronnym umożliwia szybką interwencję w przypadku wypadku.

Apteczka to kluczowy element wyposażenie punktu medycznego. W jej skład wchodzą m.in. koc ratunkowy, nożyczki, rękawice, ustnik do sztucznego oddychania, opaski elastyczne, plastry czy chusty opatrunkowe. W przypadku wykorzystania jakichkolwiek artykułów z apteczki przenośnej lub stacjonarnej należy niezwłocznie uzupełnić braki. Powinien o to dbać pracodawca lub osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy. Rozwiązaniem praktykowanym w punktach medycznych jest często posiadanie osobnego, zapasowego pełnego wkładu do apteczek.

Dodatkowo punkty medyczne warto wyposażyć w rękawiczki lateksowe, które mogą przydać się podczas opatrywania ran. Chłodzący kompres, dodatkowy element apteczek, sprawdzi się natomiast jako okład zmniejszający obrzęk po obiciach, uszkodzeniach czy innych urazach minimalizując możliwość powikłań pojawiających się w ich następstwie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium