



Nakolanniki robocze
Do ochrony stawów kolanowych podczas pracy na kolanach służą nakolanniki. Ich zadanie polega na izolacji stawów od podłoża.Zabezpieczają również spodnie przed przetarciem na kolanach, zamoczeniem i zabrudzeniem. Czynnikami szkodliwymi jest wilgoć, obniżona temperatura oraz ucisk mechaniczny stawu ograniczający prawidłowe ukrwienie. W zależności od specyfiki pracy wyróżniamy nakolanniki robocze, uniwersalne, brukarskie, ogrodnicze, żelowe, bhp oraz wewnętrzne - wkładane do kieszonki spodni roboczych na kolanach.
Stosowane materiały to guma, PCV, derma z miękkim wypełnieniem, tworzywo sztuczne, skóra licowa i dwoina, pianka EVA i polietylen. Najbardziej komfortowe posiadają wkładkę żelową, która równomiernie rozkłada nacisk na cały staw kolanowy, a nie punktowo. Wewnętrzne poduszki z miękkiego tworzywa zapewniają komfort i wygodę, nie uwierając użytkownika. Wzmocnieniem zewnętrznym stosowanym w niektórych typach, jest muszelka z wytrzymałego tworzywa, wydłużająca okres stosowania. Mocowanie nakolanników odbywa się na elastyczne paski z gumy, często z regulacją obwodu. Pozwala to na optymalne dopasowanie zależnie od tęgości.
Podczas mocowania należy pamiętać, żeby nie ściskać zbyt mocno kolan, zaburza to ukrwienie stawów co może doprowadzić do ich dysfunkcji. Profesjonalne modele robocze muszą spełniać normę BHP - EN-14404. Do krótkotrwałego i okazjonalnego użytku hobby na działkach, gospodarstwie w zupełności wystarczą podstawowe modele
Zastosowanie nakolanników:
- prace budowlane, remontowe i serwisowe
- montażowo-instalacyjne
- budowa dróg, brukarstwo i kamieniarstwo
- układanie posadzek i podłóg z kamienia, drewna, paneli, gresu
- przemysł samochodowy w tym budowa, mechanika i naprawa pojazdów oraz lakiernictwo
- rolnictwo i prace ogrodnicze, gospodarcze
- sporty wyczynowe i amatorskie
- jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze
- różna aktywność typu hobby