Jakie normy BHP regulują odpowiedni dobór kasku 1KV dla energetyka? Często klienci spotkają się przy wyborze modelu kasku z opcją wentylowaną oraz niewentylowaną. Dla celów energetycznych wyłącznie model bez wentylacji może być certyfikowany.
- Podstawową normą hełmów przemysłowych jest EN 397:2012+A1:2013-04 - Przemysłowe hełmy ochronne. Określa odporność na uderzenia przez spadające przedmioty z wysokości, stopione metale, promieniowanie UV i procesy starzenia podczas eksploatacji.
- Norma EN 397:2012+A1:2013-04 przedstawia wymagania dotyczące właściwości oraz znakowania przemysłowych hełmów ochronnych na terenie Unii Europejskiej. Ustala kryteria konstrukcyjne, warunki obowiązkowe oraz dodatkowe dotyczące parametrów ochronnych. Określone są metody badań obowiązkowych i dodatkowych dla przemysłowych hełmów ochronnych.
- Według wytycznych normy EN 397 każdy hełm musi posiadać oznakowanie wytłoczone lub nadrukowane zawierające następujące informacje:
- Numer niniejszej normy europejskiej
- Nazwę lub znak identyfikacyjny producenta
- Rok i kwartał produkcji
- Typ hełmu
- Rozmiar lub zakres rozmiaru
- Oznaczenie materiału skorupy
- Dodatkowe informacje takie jak instrukcje lub zalecenia regulacji, montażu, użytkowania, czyszczenia, dezynfekcji, konserwacji, przeglądu i składowania, definiuje instrukcja użytkowania.
- Dla energetyków kaski 1KV muszą spełniać normę EN 50365:2005 - Hełmy elektroizolacyjne do prac przy instalacjach niskiego napięcia.
- EN 50365:2005 jest dodatkową normą zapewniająca izolację elektryczną do 1000 V a.c. Ze względu na charakter testu, norma EN 50365 może być stosowana do hełmów niewentylowanych.
- Norma GS-ET-29. Hełmy dla energetyka często występują w zestawie z przyłbicą przeciwodpryskową. Jej zadaniem jest ochrona oczu i twarzy przed ryzykiem wystąpienia kontaktu z łukiem elektrycznym. Do najbardziej popularnych należą produkty w klasie 1: do 4kA, lub 155kJ/m² lub 3.7 cal/cm².
- Inne normy, z którymi spotykają się klienci to Amerykańska Krajowa Norma Przemysłowej Ochrony Głowy, ANSI/IDEA Z.K., która określa trzy klasy odnoszące się do właściwości elektrycznych:
- Klasa C - przewodząca - bez badan elektrycznych
- Klasa G - zastosowanie ogólne - testowane na 2.200 V
- Klasa E - elektryczna - testowana na 20.000 V
- ANSI Z.K. może być stosowana w Wielkiej Brytanii i Europie, dodatkowo z odpowiednimi normami europejskimi EN, w celu zwiększenia ochrony elektrycznej.
- Przy wyborze hełmów z ochroną elektroizolacyjną ważne jest, aby dokładnie sprawdzić poziomy ochrony elektrycznej oferowana przez różne produkty i wybrać hełm, który zapewnia odpowiednią ochronę dla danego zadania i poziomu ryzyka.
- Oznaczenia na hełmie wyszczególniają zgodne normy i właściwości użytkowe, a dalsze informacje są dostępne w instrukcjach użytkowania i na życzenie użytkownika. Za właściwy dobór kasków dla energetyka odpowiada uprawniony Inspektor BHP. Nie zaleca się dokonywać indywidualnego wyboru przez osoby bez uprawnień i wiedzy.
- Jeżeli jesteś zainteresowany tematem i chciałbyś poszerzyć wiedzę dowiedz się więcej o międzynarodowych normach dla hełmów ochronnych.
- Sprawdź tłumaczenie oznaczeń na hełmach ochronnych, jeżeli występują w obcym języku.
- Przykładowy kask link do hełmu: https://www.glovex.com.pl/kask-dla-energetyka-z-przylbica-jsp-evoguard-c5max-1kv
- Masz więcej pytań na temat ochrony głowy?
Jak możemy pomoc? Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami mailowo glovex@glovex.pl lub telefonicznie +48 501897 967 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00, a nasz zespół chętnie pomoże w doborze, użyciu i prawidłowym zastosowaniu kasku dla energetyka.